Rosja grozi właścicielom Google'a i Facebooka potężnymi grzywnami

ARŻ
opublikowano: 03-12-2021, 12:37

Roskomnadzor złożył pozwy przeciwko gigantom technologicznym Alphabet i Meta w związku z nieusuwaniem treści uznawanych za nielegalne. Rosyjski organ regulacyjny odpowiedzialny za komunikację elektroniczną domaga się ukarania obu amerykańskich firm grzywnami w wysokości od 5 do 10 proc. ich rocznych przychodów w tym kraju, pisze Reuters.

Pierwsze ostrzeżenie ze strony Roskomnadzoru pojawiło się w październiku. Regulator uznał, że giganci technologiczni z USA z nim nie współpracowali i zdecydował się skierować sprawę do sądu.

Moskiewski Sąd Rejonowy w okręgu administracyjnym Taganskij poinformował, że terminy rozpraw w przypadku obu firm zostały wyznaczone na 24 grudnia. Właściciele Google’a i Facebooka na razie nie skomentowali działań organów regulacyjnych.

Rosja w ostatnich miesiącach zwiększyła presję na zagraniczne firmy technologiczne, aby zapewnić sobie większą kontrolę nad internetem. Od marca kraj Władimira Putina spowalnia działanie Twittera i sugeruje innym platformom, aby nie mieszały się w jego wewnętrzne sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane