Rosja i UE ustaliły treść protokołu w sprawie rozszerzenia

Jakub Kumoch
22-04-2004, 12:04

PAP: Rosja i Unia Europejska ustaliły treść wspólnego protokołu dotyczącego rozszerzenia 1 maja UE o 10 nowych członków, w tym Polskę - poinformował w czwartek rosyjski minister rozwoju gospodarczego Gierman Grief.

Grief ogłosił to po spotkaniu w Moskwie z europejskim komisarzem ds. handlu międzynarodowego, Pascalem Lamym. Było to jedno z całej serii czwartkowych spotkań unijnych komisarzy, którzy przylecieli do Rosji, by wyjaśnić ostatnie problemy przed rozszerzeniem UE. W czwartek po południu do komisarzy ma dołączyć w Moskwie szef Komisji Europejskiej, Romano Prodi.

"Omówiliśmy dzisiaj dwa tematy: podpisanie protokołu o rozszerzeniu UE i związanych z tym kwestiach gospodarczo-handlowych, a zwłaszcza sprawie tranzytu kaliningradzkiego, oraz kwestię przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (ang. WTO). Osiągnęliśmy porozumienie w pierwszej kwestii" - powiedział Grief.

Nie podał żadnych szczegółów w sprawie poczynionych ustaleń, zapowiadając, że "konkretne kwestie związane z protokołem zostaną podane do wiadomości w drugiej połowie dnia", kiedy w Moskwie będzie już Prodi.

W istotnej dla Rosjan kwestii członkostwa w WTO Lamy zapewniał z kolei, że rozmowy będą kontynuowane. Wyraził nadzieję, że uda się rozwiązać sporne kwestie przed zaplanowanym na 20 maja rzymskim szczytem UE-Rosja.

Po południu planowane są rozmowy między rosyjskim rządem i członkami Komisji Europejskiej. Wieczorem delegacja UE ma się spotkać z prezydentem Władimirem Putinem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Kumoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja i UE ustaliły treść protokołu w sprawie rozszerzenia