Rosja i Ukraina nie dogadały się w sprawie cen gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 16:56

Kijów i Moskwa nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie cen rosyjskiego gazu sprzedawanego Ukrainie. Szefowie resortów energetycznych obu krajów postanowili, że negocjacje będą kontynuowane w grudniu - poinformowały we wtorek służby prasowe Ministerstwa Paliw i Energetyki w Kijowie.

Kijów i Moskwa nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie cen rosyjskiego gazu sprzedawanego Ukrainie. Szefowie resortów energetycznych obu krajów postanowili, że negocjacje będą kontynuowane w grudniu - poinformowały we wtorek służby prasowe Ministerstwa Paliw i Energetyki w Kijowie.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministra paliw i energetyki Ukrainy Iwana Płaczkowa z jego rosyjskim kolegą, ministrem przemysłu i energetyki Wiktorem Christienką strona ukraińska zaproponowała podniesienie cen kupowanego w Rosji gazu z obecnych 50 do 80 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Odpowiedzią Rosjan, którzy chcą podwyższenia cen eksportowanego na Ukrainę gazu do poziomu światowego, było kategoryczne "nie".

Ministerstwo Paliw i Energetyki Ukrainy w przekazanym mediomkomunikacie, ograniczyło się jedynie do ogólnikowej informacjina temat kwestii, które zostały omówione podczas poniedziałkowych negocjacji.

Jednak, jak donosi gazeta "Kommiersant-Ukraina", powołując się na źródła zarówno w ukraińskiej, jak i rosyjskiej delegacji, żadna ze stron rozmów nie była gotowa do kompromisu. I Ukraińcy i Rosjanie "przedstawiali własne stanowiska jako wolę polityczną swoich rządów" - czytamy.

Płaczkow zaproponował Christience powrót do ustaleń zawartych w 1999 roku, zgodnie z którymi cena gazu dla Ukrainy wynosi 80 dol. za tysiąc m3, a cena za przesyłanie gazu przez terytorium Ukrainy do innych państw to 1,75 dol. za 100 km gazociągu.

Dziś, według protokołu dodatkowego, podpisanego w 2000 roku między rosyjskim Gazpromem a ukraińskim Naftohazem, Ukraina kupuje rosyjski gaz w cenie ulgowej - 50 dol. za tysiąc m3, a Rosja płaci za przesyłanie gazu na Zachód 1,09 dol. za 100 km gazociągu.

Christienko opowiedział Płaczkowowi, że jego propozycja jest nie do przyjęcia, ponieważ ceny gazu nie zmieniały się od 2000 roku.

Rosyjski minister wyjaśnił, że cena ropy, która w umowach międzynarodowych związana jest z ceną gazu, wzrosła od tego czasu dwukrotnie i oświadczył, że Kijów powinien płacić za rosyjski gaz 160 dolarów za tysiąc metr sześć.

"Kommiersant-Ukraina" przewiduje, że sprawa cen gazu pozostanie nierozwiązana do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych na Ukrainie. "Ukraińskie władze będą wówczas mogły podnieść ceny, nie obawiając się o swoje rankingi wyborcze" - pisze gazeta.

Jarosław Junko

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane