Rosja jest przeciwna sankcjom wobec Iranu

Polska Agencja Prasowa SA
25-08-2006, 09:21

Rosja wypowiada się przeciwko jakimkolwiek sankcjom wobec Iranu w związku z programem atomowym, prowadzonym przez ten kraj - zakomunikował w piątek rosyjski wicepremier i minister obrony Siergiej Iwanow.

Rosja wypowiada się przeciwko jakimkolwiek sankcjom wobec Iranu w związku z programem atomowym, prowadzonym przez ten kraj - zakomunikował w piątek rosyjski wicepremier i minister obrony Siergiej Iwanow.

Nie jest to moment, by podejmować obecnie dyskusję na temat jakichkolwiek sankcji wobec Iranu - powiedział minister dodając, że takie sankcje w przeszłości okazywały się nieskuteczne i niecelowe. Rosja - zaznaczył - będzie nadal zabiegać o polityczno- dyplomatyczne rozwiązanie sprawy irańskiego programu atomowego, zgodnie z międzynarodowymi zasadami nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Iwanow wypowiadał się na spotkaniu z dziennikarzami w Magadanie. Minister przebywa na Dalekim Wschodzie Rosji z wizytą roboczą, w ramach której m.in. odwiedzi na kilka godzin amerykańską Alaskę, gdzie - jak podaje rosyjska agencja ITAR-TASS - spotka się z szefem resortu obrony USA Donaldem Rumsfeldem.

We wtorek Iran odpowiedział na propozycje pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec. "Szóstka" w zamian za rezygnację ze wzbogacania uranu oferowała Iranowi pomoc w rozwijaniu energetyki atomowej. Nie jest znana treść irańskiego dokumentu. Iran w ostatnim czasie wielokrotnie jednak powtarzał, że nie wstrzyma wzbogacania uranu, a w ubiegłym tygodniu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad odrzucił po raz kolejny rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 31 lipca w tej sprawie.

Stany Zjednoczone zabiegają o jak najszybsze uchwalenie sankcji wobec Teheranu. Takiej decyzji RB ONZ sprzeciwia się jednak Rosja, a także Chiny - dwa kraje, dysponujące prawem weta w Radzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ONZ , Rada , Iran , Chiny , Rosja , Kraj

Puls Biznesu

Świat / Rosja jest przeciwna sankcjom wobec Iranu