Rosja kusi międzynarodowe fundusze

Anna Borys
opublikowano: 18-12-2007, 15:11

Kapitał płynie na rynki wschodzące szerokim strumieniem. W ciągu tygodnia zasiliło je ponad 6 mld dolarów.

Między 6 a 12 grudnia według Emerging Portfolio Fund Research i Deutsche Bank na parkiety rozwijające się trafiło 6,27 mld USD. Najwięcej przyciągnęły fundusze Global Emerging Markets (GEM). Ich strategia polega na inwestowaniu na wszystkich rynkach wschodzących. Alokują one kapitał w zależności od bieżącej sytuacji. Produkty GEM zanotowały najlepszy tydzień w historii. Między 6 a 12 grudnia ich saldo wyniosło + 3,37 mld USD.

 Bardzo modny w ostatnim okresie jest także rynek rosyjski. W drugim tygodniu grudnia fundusze zainwestowały tam 1,54 mld USD. Główną przyczyną wzmożonego zainteresowania tym regionem jest fakt, że w ostatnim roku był to rynek niedoceniany z powodu sytuacji politycznej. W ciągu roku główny indeks wzrósł tylko parę procent. To znacznie mniej niż na innych rynkach rozwijających się. Dodatkowym atutem są rosnące ceny surowców. Wprawdzie wysokie podatki zjadają zyski wygenerowane przez ropę, jednak gaz nie jest już tak silnie opodatkowany. A jego cena rośnie. Znakomite wyniki miły także fundusze typu BRIC. Lokują one kapitał na czterech rynkach: brazylijskim, rosyjskim, indyjskim i chińskim. W drugim tygodniu grudnia przyciągnęły one blisko miliard dolarów. 

 Zdecydowanie wyhamował napływ kapitału na rynki pieniężne. Był najniższy od początku października. Wyniósł zaledwie miliard dolarów wobec 21,3 mld USD tydzień wcześniej. Spowolnienie może być jednak tylko chwilowe, biorąc pod uwagę fakt, że w Stanach Zjednoczonych odżyła silna presja inflacyjna po ostatnich danych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja kusi międzynarodowe fundusze