Rosja ma problem zbyt mocnego rubla

Prezydent Władimir Putin ma problem, którego mało kto oczekiwał. Rubel stał się zbyt mocny.

Wyświetl galerię [1/3]

Kurs RUB/USD od początku roku

W ubiegłym roku rubel był najmocniej słabnącą walutą. W tym jest najbardziej umacniającą się. To szkodzi przychodom z eksportu. Choć cena ropy zmieniła się niewiele w tym roku, liczona w rublach jest najniższa od 2011 roku.
 
- Obecny poziom rubla jest niekomfortowy z punktu widzenia budżetu biorąc pod uwagę obecną, niską cenę ropy w rublach – powiedział Władimir Bragin, szef analiz w Alfa Capital w Moskwie. - Aby osiągnąć stabilność makroekonomiczą Rosja musi ograncizyć swój deficyt budżetowy, a słaby rubel jest łatwym sposobem na osiągnięcie tego – dodał.

Rubel umocnił się o 14 proc. w kwietniu i o 19 proc. od początku roku. W 2014 roku osłabił się o 46 proc. W piątek rubel umacniał się o 1,7 proc. do 50,9630 za dolara. W czwartek ropę Brent notowano po 56,47 USD za baryłkę.

Analitycy Morgan Stanley uważają, że ropa po 56 USD implikuje kurs rubla wynoszący 60 za dolara. W ich ocenie umocnienie rosyjskiej waluty poszło za daleko i zagraża dostosowaniu rosyjskiej gospodarki.

- Mocniejszy rubel zmniejsza korzyści gospodarcze dewaluacji. I komplikuje kontrolę nad deficytem budżetowym – podkreśla Władimir Bragin z Alfa Capital.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja ma problem zbyt mocnego rubla