Rosja: Nabiullina nie wyklucza obniżki stóp

opublikowano: 06-06-2019, 11:39

Elwira Nabiullina, szefowa rosyjskiego banku centralnego uważa za prawdopodobne obniżenie stóp procentowych podczas przyszłotygodniowego posiedzenia.

Byłaby to pierwsza redukcja ceny pieniądza w Rosji od roku.

Elwira Nabiullina
fot. Bloomberg

Dane pozyskane przez bank centralny od ostatniego spotkania w sprawie stóp procentowych „potwierdzają, że inflacja ewoluuje wyraźnie lepiej niż się spodziewaliśmy” -  powiedziała Nabiullina. Dodała, że „…wprawdzie warunki zewnętrzne zmieniły się w ostatnich tygodniach i musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki, ale uważamy, że redukcja stóp jest możliwa”.

Nabiullina podkreśliła też, że nadzorca rozważa również utrzymanie kluczowej stopy procentowej na poziomie 7,75 proc. i zachowanie neutralnego nastawienia. 

Szefowa Banku Rosji powiedziała, że bank centralny jest gotowy na wznowienie poluzowania polityki monetarnej „w najbliższej przyszłości”, po dwóch wcześniejszych podwyżkach w ubiegłym roku , które „przyniosły niezbędny efekt”.

Obniżenie kosztów finansowania zewnętrznego samo w sobie nie pobudzi wzrostu gospodarczego, a Rosja musi zrealizować reformy, aby osiągnąć ten cel - powiedziała Nabiullina.

Inflacja spadła do 5,1 proc. w maju z 5,2 proc. w kwietniu.

Najbliższe posiedzenie rosyjskich władz monetarnych zaplanowane jest na 14 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane