Rosja nie zmniejszy eksportu ropy

Marek Druś
opublikowano: 06-08-2002, 13:05

Rozmowy sekretarza generalnego OPEC Alvaro Silvy w Moskwie nie przyniosły nic nowego. Rosja nadal nie jest skłonna wprowadzić ograniczenia na eksport ropy.

- Uzgodniliśmy, że nadal będziemy monitorowali sytuację na światowym rynku ropy podejmując ewentualne przyszłe decyzje we współpracy z OPEC – powiedział po zakończeniu rozmów z Silvą rosyjski minister ds. energii Igor Jusufow.

Pod wpływem nacisków OPEC, dążącego do podniesienia cen ropy na światowych rynkach, Rosja ograniczyła o 150 tys. baryłek dziennie eksport surowca w pierwszym półroczu. Miejscowe koncerny naftowe wymogły jednak na Kremlu, aby od początku trzeciego kwartału zrezygnować z dalszych ograniczeń sprzedaży surowca.

- Obecny poziom cen ropy jest satysfakcjonujący zarówno dla producentów wchodzących w skład OPEC jak i nienależących do niego, Norwegii, Meksyku i Rosji. Jest również zadowalający z punktu widzenia konsumentów – powiedział we wtorek Jusufow.

OPEC jest zaniepokojony rosnącą ekspansją na światowych rynkach rosyjskich koncernów wydobywczych, których agresywna polityka cenowa może spowodować spadek udziału w nich krajów kartelu. Podczas pobytu w Moskwie Alvaro Silva spotkał się z przedstawicielami największych rosyjskich koncernów naftowych. Zaprzeczył, jakoby sytuacja na rynku przybliżała perspektywę wojny cenowej między Rosją i OPEC.

- Nie chcemy wojny cenowej i żaden z krajów-producentów ropy nawet nie wyobraża sobie takiej sytuacji – powiedział w Moskwie Silva.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja nie zmniejszy eksportu ropy