Rosja podnosi żołd i pensje oficerskie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 13:37

Rząd rosyjski podniesie w ciągu trzech lat pensje oficerom i żołd żołnierzom o średnio 70 proc. - podała w piątek gazeta i portal Defense News

Rząd rosyjski podniesie w ciągu trzech lat pensje oficerom i żołd żołnierzom o średnio 70 proc. - podała w piątek gazeta i portal Defense News

    Według portalu, decyzję rządu zakomunikował Dumie Państwowej w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Iwanow. Dodał on, że rozważane jest dalsze podnoszenie pensji i żołdu, "jeśli inflacja w Rosji wzrośnie".

    Inflacja w Rosji wyniosła w 2005 roku 10,9 proc., co oznacza spadek z poziomu 11,7 proc. w 2004 roku. W obecnym roku analitycy przewidują jej dalszy spadek do poziomu poniżej 10 proc.

    Według rosyjskiego portalu analitycznego RBCDaily, podniesienie pensji oficerskich i żołdu interpretuje się w Rosji jako spełnienie obietnic prezydenta Władimira Putina złożonych jeszcze w lutym zeszłego roku. Obiecał on podwyżki pensji i żołdu, w zamian za zmniejszenie przywilejów żołnierzy i oficerów (likwidacja m.in. darmowych blankietowych biletów kolejowych i autobusowych, przywilejów emerytalnych, dodatków rodzinnych i przydziałów dla oficerów).

    Pierwsza podwyżka pensji oficerskich już nastąpiła 1 stycznia 2006 r. Obecnie oficerowie młodsi do stopnia kapitana włącznie otrzymują pensje rzędu 7,5 tys.-8,5 tys. rubli (218-247 euro). Znacznie gorzej jest z żołdem żołnierzy - ponad 1/3 szeregowych żyje poniżej granicy ubóstwa, zwłaszcza w okręgach dalekowschodnich i na Syberii. W zeszłym roku media rosyjskie donosiły o bandach uzbrojonych żołnierzy rabujących gospodarstwa i rozbijających sklepy, głównie na Dalekim Wschodzie. Częste są także dezercje.

    Tymczasem, według analityków wojskowych, jednym z najważniejszych problemów dla prezydenta Putina i rządu Rosji jest odzyskanie przez armię gotowości bojowej i poziomu wyszkolenia z początku lat 80. Cała armia Rosji liczy obecnie 1,3 mln żołnierzy i oficerów i podlega uzawodowieniu. Nadal jednak niemal 80 proc. żołnierzystanowią nienajlepiej wyszkoleni poborowi, których okres służby wynosi 2 lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane