Rosja ratuje Bank Otkritie, unika "efektu Lehmana"

opublikowano: 30-08-2017, 07:16
aktualizacja: 30-08-2017, 07:17

W Rosji toczy się „w zwolnionym tempie” kryzys bankowy, który właśnie pochłonął swoją największą jak dotąd ofiarę, pisze Bloomberg.

Bank Otkritie, jeszcze niedawno największy rosyjski prywatny pożyczkodawca, został przejęty przez zasilanym państwowymi pieniędzmi fundusz stworzony przez bank centralny w celu konsolidacji branży. W wyniki tej operacji co najmniej 75 proc. banku znajdzie się w rękach państwa. Ucierpią wierzyciele. Dodatkowo bank centralny Rosji został zmuszony do udostępnienia pieniędzy innym krajowym bankom, aby uniknąć eskalacji kryzysu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Bank Otkritie zaczął notować duży odpływ depozytów w czerwcu. Pieniądze zaczęły uciekać z banku jeszcze szybciej po niespodziewanej obniżce jego ratingu. W lipcu klienci wycofali z banku równowartość 7,4 mld USD. Pojawiła się obawa „rozlania się” kryzysu na inne banki. Bank centralny Rosji musiał udostępnić pieniądze innym bankom, aby uspokoić nastroje.

William Jackson, analityk Capital Economics uważa, że ratowanie Banku Otkritie to najwyraźniejsza jak dotąd oznaka „szkodliwego dziedzictwa” po gwałtownym zwiększeniu kredytów widocznym do 2014 roku.

- To dobre dla inwestorów, a prawdopodobnie złe dla systemu – skomentował ratowanie banku Dmitrij Barinow, zarządzający portfelem w Union Investment Privatfonds GmbH we Frankfurcie. – Zapobiegli „efektowi Lehmana” w rosyjskim systemie bankowym, ale stworzyli mentalność „zbyt dużego by upaść”. Jak wiele innych banków w Rosji z problemami tego samego rodzaju będzie wkrótce także potrzebować ratunku? – dodał. 

Bank Otkritie jest ósmym pod względem aktywów w Rosji. W lipcu stracił status największego prywatnego. Ratowanie banku, które zajmie co najmniej pół roku, da bankowi centralnemu co najmniej 75 proc. akcji i może zakończyć się dla innych akcjonariuszy całkowitą stratą kapitału jeśli kapitał banku po trzech miesiącach nadal będzie ujemny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu