Rosja rozmawia z Białorusią o wspólnej walucie

  • PAP
opublikowano: 08-06-2019, 14:47

Banki centralne Rosji i Białorusi rozmawiają o kwestii wprowadzenia wspólnej waluty - powiedział w sobotę na forum ekonomicznym w Petersburgu minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin. Poinformował, że decyzja w tej sprawie zapadnie na szczeblu prezydentów.

Minister po rozmowie ze swym białoruskim odpowiednikiem Dźmitryjem Krutojem powiedział, że umowa związkowa z 1999 roku zawiera zapis o wspólnej walucie. "Z tego względu jest to omawiane, spotykają się banki centralne i dyskutują, czy warto to robić czy też nie, jak to robić i w jakich terminach" - powiedział Orieszkin.

"Kwestia wspólnych walut to sprawa banków centralnych. Banki te w Rosji i na Białorusi są niezależne od rządu i ta sprawa nie będzie rozstrzygana i omawiana na szczeblu rządowym" - zastrzegł rosyjski minister. Przekazał, że "szczeblem dyskusji" na ten temat jest prezydent kraju.

Krutoj zwrócił uwagę, że umowa związkowa głosi, iż wspólna waluta możliwa jest w warunkach stworzenia na wszystkich kierunkach wspólnej przestrzeni gospodarczej. Poinformował, że opracowywany obecnie program pogłębienia integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi będzie obejmował działania do 2022-2023 roku. Program zostanie przedstawiony premierom obu krajów przed 21 czerwca.

Prezydent Rosji Władimir Putin w piątek powiedział publicznie, że jego kraj obecnie nie ma planów zjednoczenia z Białorusią i nie stawia sobie takiego celu.

Pod koniec zeszłego roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew dał do zrozumienia, że bardziej "zaawansowany" wariant relacji dwustronnych, w którym możliwe jest większe wsparcie Moskwy dla Mińska, wymaga realizacji umowy z 1999 roku, czyli głębszej integracji. Miałoby to oznaczać m.in. wspólną walutę, sądy, nadzór finansowy i inne instytucje. Wielu obserwatorów na Białorusi i w Rosji odczytało to jako swego rodzaju ultimatum pod adresem Mińska.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy