Rosja: Ruszyła budowa Gazociągu Północnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 13:22

Rosja i Niemcy przystąpiły w piątek do budowy Gazociągu Północnego, który przez Morze Bałtyckie połączy oba kraje. W pobliżu miejscowości Babajewo (w obwodzie wołogdzkim), ok. 410 km na północny wschód od Moskwy, uroczyście rozpoczęto prace przy układaniu lądowego odcinka tej magistrali.

Rosja i Niemcy przystąpiły w piątek do budowy Gazociągu Północnego, który przez Morze Bałtyckie połączy oba kraje. W pobliżu miejscowości Babajewo (w obwodzie wołogdzkim), ok. 410 km na północny wschód od Moskwy, uroczyście rozpoczęto prace przy układaniu lądowego odcinka tej magistrali.

    W obecności premiera Rosji Michaiła Fradkowa i ministra gospodarki i technologii Niemiec Michaela Glosa zespawano dwa pierwsze ogniwa gazociągu Griazowiec-Wyborg, za pośrednictwem którego bałtycka rura zostanie podłączona do rosyjskiej sieci przesyłowej.

    Magistrala Griazowiec-Wyborg będzie liczyć 917 km i przebiegać przez obwody wołogdzki oraz leningradzki, wzdłuż istniejącego już gazociągu.

    Morski odcinek Gazociągu Północnego o długości 1189 km będzie się zaczynać od tłoczni gazu na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.

    Fradkow oświadczył, że bałtycki gazociąg "to największy przedsięwzięcie współpracy Rosji i Europy w sferze gazowej". "Stwarzamy warunki stabilnej współpracy w sektorze energetycznym oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie i świecie" - dodał szef rządu rosyjskiego.

    Według Fradkowa, budowa Gazociągu Północnego ułatwi tranzyt rosyjskiego gazu do Europy i obniży jego koszty. "Im mniej ogniw pośrednich, tym tańsze i jakościowo lepsze jest wykonanie podjętych zobowiązań" - zauważył premier Rosji.

    Z kolei Glos podkreślił, że "budowa Gazociągu Północnego - to poważny i odważny projekt". "Bardzo się cieszę, że nasze wspólne - z Rosją - przedsięwzięcia rozwijają się pomyślnie" - zaznaczył.

    "Budowa Gazociągu Północnego - to jednocześnie bardzo ważny etap w rozwoju całej gospodarki Unii Europejskiej. Broniliśmy budowy tej magistrali w Parlamencie Europejskim, aby zapewnić Europie stabilne dostawy surowców energetycznych" - wskazał niemiecki minister.

    Zdaniem Glosa, "budowa Gazociągu Północnego pozwoli stabilnie rozwijać się nie tylko dotychczasowym członkom Unii Europejskiej, ale i nowym krajom członkowskim". "Niemcy ze swej strony podzielą się bogatym doświadczeniem w dziedzinie oszczędności energii i bezpieczeństwa ekologicznego" - zapowiedział.

    "Partnerstwo naszych koncernów energetycznych i Gazpromu da nowy impuls rozwojowi Rosji i Niemiec w przyszłości" - oświadczył Glos.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane