Rosja: sprawa mięsa może być negocjowana trójstronnie w końcu lipca

opublikowano: 26-06-2007, 07:57

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w poniedziałek, że sprawa zakazu importu mięsa z Polski może stać się tematem trójstronnych negocjacji w końcu lipca. Spotkanie odbyłoby się w  Moskwie z udziałem przedstawicieli Rosji, Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

Możliwość takich negocjacji była analizowana w rozmowach między rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem, dyrektorem generalnym WOAH Bernardem Vallatem i dyrektorem europejskiej komisji tej organizacji Nikolą Belevem - wynika z komunikatu rosyjskiego ministerstwa.

"Rosja proponowała rozwiązanie problemu etapami, przez nowe inspekcje zakładów mięsnych w Polsce, ale strona polska nie przyjęła tej propozycji" - powiedział Gordiejew w rozmowach z Vallatem i Belevem.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Na majowym szczycie UE-Rosja pod Samarą, nad Wołgą, Unia Europejska stanęła po stronie Polski, otwarcie przeciwstawiając się Kremlowi.

Wkrótce po tym prezydent Wadimir Putin polecił ministrowi Gordiejewowi, by zintensyfikował dialog z UE w sprawie polskiego mięsa. W odpowiedzi komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić intensywny dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rosja: sprawa mięsa może być negocjowana trójstronnie w końcu lipca