Rosja testuje kontrowersyjne turbiny na Krymie

opublikowano: 29-06-2018, 11:11
aktualizacja: 29-06-2018, 11:14

Rosyjski resort energii poinformował o rozpoczęciu testów turbin Siemensa w elektrowni na Krymie, donosi Reuters.

W lipcu ubiegłego roku Rosja wysłała na anektowany w 2014 roku Krym cztery turbiny kupione wcześniej od Siemensa. Niemiecki koncern poinformował, że stało się to bez jego wiedzy i zgody. W ramach europejskich sankcji nałożonych na Rosję zakazano dostaw elementów infrastruktury energetycznej na Krym. Wysłanie turbin na anektowany przez Rosję półwysep spowodowało niezadowolenie w Berlinie i doprowadziło do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję.

Zobacz więcej

Siemens AG

Reuters pisze, że pytani przez niego eksperci uważają iż bez pomocy Siemensa lub związanych z nim specjalistów byłoby trudno uruchomić turbiny, a także sterujące ich pracą oprogramowanie.

W wydanym oświadczeniu rosyjski resort energii poinformował, że jeden z dwóch bloków energetycznych w nowej elektrowni w Symferopolu przeszedł udane testy.
Rosja pracuje nad drugą elektrownią gdzie zainstalowano turbiny Siemensa, w Sewastopolu. Władze oczekują, że obie elektrownie zaczną generować prąd jesienią tego roku.

Po odcięciu od sieci energetycznej Ukrainy Krym miał problem z dostateczną podażą prądu. Dochodziło do jego czasowych wyłączeń. Dwie nowe elektrownie mają zlikwidować problemy.

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja testuje kontrowersyjne turbiny na Krymie