Rosja: wydobycie ropy i gazu bliskie rekordu

W marcu wydobycie ropy i kondensatu gazu sięgnęło 10,47 mln baryłek dziennie, czyli niewiele mniej niż wynosił rekord z okresu po upadku ZSRR.

Marcowe wydobycie było o 1,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Największe w okresie po ZSRR zanotowano w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wyniosło 10,49 mln baryłek dziennie. Rekord wszech czasów padł w 1987 roku, kiedy w ostatnich latach ZSRR wydobycie sięgnęło 11,48 mln baryłek dziennie.

Analitycy zwracają uwagę, że to wydobycie kondensatu gazu pozwala realizować cel wyznaczony przez prezydenta Władymira Putina, utrzymania wydobycia na poziomie powyżej 10 mln baryłek dziennie.

- To kondensat gazu jest głównym motorem wzrostu. Wydobycie ropy spada i jego wzrost organiczny nie jest obecnie możliwy – powiedział Aleksander Nazarow, analityk rynku ropy i gazu w Gazprombanku w Moskwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja: wydobycie ropy i gazu bliskie rekordu