Rosja zamierza ograniczyć eksport nawozów

opublikowano: 03-11-2021, 15:21

Rosja chce wprowadzić sześciomiesięczną kwotę na eksport niektórych nawozów. Powodem jest chęć zabezpieczenia ich dostępności w kraju i zmniejszenie kosztów dla rolników.

Nawozy zdrożały wyraźnie w ostatnim czasie w związku z rekordową ceną osiąganą przez gaz ziemny. Indeks cen nawozów w Ameryce Północnej osiągnął rekordową wartość w październiku, a cena amoniaku w zachodniej Europie jest najwyższa od dekady.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Premier Rosji Michaił Miszustin powiedział w środę podczas transmitowanego w telewizji posiedzenia rządu, że planowane jest wprowadzenie kwot na eksport nawozów azotowych. Decyzja zapadła po tym jak prezydent Władimir Putin wezwał rząd do działań mających zapewnić dostępność nawozów dla rosyjskich rolników. Według agencji Interfax, kwoty eksportowe mają obowiązywać od grudnia.

Decyzja Rosji następuje niedługo po tym jak władze Chin wprowadziły nowe ograniczenia dla eksporterów nawozów.

Obawa o dostępność nawozów wiosną przyszłego roku nasila się także w Europie. W październiku przedstawiciele francuskich rolników alarmowali, że cena nawozów azotowych wzrosła trzykrotnie i nasilają się obawy ich niedostatecznej podaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane