Rosja zamierza spłacać odsetki w rublach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-04-2022, 15:30

Póki rosyjskie rezerwy będą zablokowane, póty Moskwa będzie regulować swoje zobowiązania wynikające z zadłużenia w rublach, stwierdził rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Moskwa, Rosja
Moskwa, Rosja
Sergei Fadeichev / TASS / Forum

Cytowany przez agencję Reuters polityk w ten sposób odniósł się do zablokowania przetwarzania płatności przez zagraniczne banki dotyczące kuponów od obligacji z terminem zapadalności w kwietniu 2022 i 2042 r. Dotyczyło to środków w kwocie 649,2 mln USD.

W poniedziałek Departament Skarbu USA zablokował możliwość regulacji ponad 600 mln USD rosyjskiego długu z rezerw które Rosja przechowuje na kontach w amerykańskich bankach. Taka decyzja została narzucona bankowi JPMorgan, który jako bank-korespondent przetwarzał płatności z tytułu rosyjskich obligacji państwowych.

Waszyngtońska administracja chce w ten sposób wywrzeć presję na Kreml, by ten albo doprowadził do drenażu swoich pozostałych rezerw lub stanął przed koniecznością ogłoszenia niewypłacalności.

Moskwa zapowiedziała, że będzie nadal spłacał swoje należności, ale…

Rosja ma wszystkie niezbędne środki do obsługi swoich długów. Jeśli blokada będzie trwała i płatności mające na celu obsługę długów zostaną zablokowane, to przyszłe płatności mogą być dokonane w rublach – oświadczył Pieskow.

Rosja w środę zapłaciła kupony z tytułu czterech rublowych obligacji skarbowych OFZ, które do niedawana były bardzo popularne wśród zagranicznych inwestorów, ze względu na wysokie zyski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane