Rosjanie przejęli dewelopera

EG
opublikowano: 17-06-2011, 00:00

Większość udziałów Platinum Properties Group trafiła do funduszu RightEight, kontrola zostanie w rękach prezesa.

Większość udziałów Platinum Properties Group trafiła do funduszu RightEight, kontrola zostanie w rękach prezesa.

Notowana na NewConnect spółka deweloperska Platinum Properties Group (PPG) pozyskała strategicznego inwestora. Fundusz inwestycyjny RightEight Holdings Limited objął większość wyemitowanych w kwietniu akcji serii D (była to największa emisja na małym parkiecie — 250 mln zł) i posiada 61 proc. udziałów. Udział dotychczasowego właściciela (poprzez spółkę W. Investments Limited) i jednocześnie prezesa PPG Piotra Wiśniewskiego spadł do 31,7 proc. Kontrola jednak ma pozostać w jego rękach.

— Mamy umowę, w świetle której zarząd i rada nadzorcza przez 18 miesięcy od końca 2011 r. zależą wyłącznie od W. Investments Limited, a potem skład organów będzie ustalany wspólnie — mówi Piotr Wiśniewski.

RightEight część funduszu private equity, należącego do rosyjskiego przedsiębiorcy Igora Babajewa, jego syna Siergieja Michałowa i ich rodziny. Prywatnie Michałow jest kolegą Piotra Wiśniewskiego ze szwajcarskiego liceum. Do rodziny należy m.in. Grupa Cherkizovo, jeden z największych producentów żywności w Rosji. Spółka ta jest notowana w Moskwie i Londynie, a jej wartość przekracza 1 mld USD.

Pochodzenie nowego inwestora jest też związane z planowaną gigantyczną inwestycją pod Moskwą. Na 100 ha wartych 100 mln USD powstanie osiedle z około 650 tys. mkw. powierzchni mieszkań wraz z infrastrukturą. Prace ruszą na przełomie 2011 i 2012 r. i potrwają 5-8 lat. PPG spodziewa się z projektu 1,5 mld USD przychodów (4,34 mld zł) i 500 mln USD zysku (1,45 mld zł). Pierwsze pieniądze zaksięgowane zostaną już w 2012 r. Nowy akcjonariusz pomoże prowadzić kolejne inwestycje w Rosji.

— Do końca roku planujemy kupić 1-2 projekty w Polsce, ale kiedy rozpoczniemy budowę osiedla pod Moskwą i zobaczymy, jakie jest zainteresowanie, to rozejrzymy się za kolejnymi inwestycjami na wschodzie — mówi prezes PPG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu