Rosjanie przejmują zbiorniki na gaz

opublikowano: 01-08-2013, 00:00

Novatek, największa rosyjska prywatna firma, kupił od Statoila segment zbiorników na LPG w Polsce.

Kaczki dziennikarskie latają krótko, ale robią przy okazji dużo hałasu. Wczoraj rosyjskie „Wiedomosti” podały — a powtórzył to za nimi m.in. Bloomberg — że koncern Novatek w megatransakcji przejął ponad 300 stacji benzynowych Statoila w Polsce. Informacja poszła w świat, choć z faktami miała tyle wspólnego, co odpowiedzi znanego z dowcipów „Radia Erewań”. W rzeczywistości firmy zawarły umowę, ale nie dotyczyła ona sprzedaży wartych setki milionów euro stacji, ale wielokrotnie mniejszego segmentu instalacji zbiornikowych gazu LPG, wykorzystywanych np. do ogrzewania domów czy zasilania zakładów produkcyjnych. Statoil nadal jest właścicielem instalacji autogazowych.

— Zakup aktywów segmentu instalacji zbiornikowych LPG od firmy Statoil Fuel & Retail Polska jest wyrazem naszej chęci dalszego intensywnego rozwoju i z pewnością umocni naszą pozycję na tym rynku — mówi Dariusz Bratoń, prezes Novatek Polska.

To jedyny oficjalny komentarz rosyjskiej firmy do transakcji — innych na razie nie udziela, bo jest „zajęta prostowaniem nieprawdziwych wiadomości”. Wartości kupowanych aktywów nie ujawniono, ale wiadomo, że Statoil w segmencie zbiorników nie był dużym graczem. Novatek jest natomiast jednym z głównych rozgrywających — i ciągle rośnie. Firma, która jest największym rosyjskim prywatnym przedsiębiorstwem i numerem dwa na rynku wydobycia gazu (po Gazpromie), w ubiegłym roku sprowadziła do Polski 263,45 tys. ton LPG. Nasz kraj jest dla Novateka głównym rynkiem eksportowym, jeśli chodzio ten surowiec — trafia tu ponad połowa jego eksportu i 29 proc. ogólnej produkcji. W całej sprzedaży LPG na polskim rynku Novatek ma 12-procentowy udział. To zasługa przede wszystkim gazu sprzedawanego na potrzeby samochodów zasilanych LPG, ale rola zbiorników z roku na rok rośnie.

Branżowa Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) szacuje, że „o ile zostaną utrzymane dotychczasowe tendencje, to w ciągu trzech-czterech lat w ogólnej konsumpcji wyrównają się udziały sprzedaży gazu w butlach z udziałem sprzedaży gazu w zbiornikach”. Teraz w Polsce zużywa się ok. 265 tys. ton takiego gazu rocznie, a liczba ta ma rosnąć w kilkuprocentowym tempie dzięki rozwojowi instalacji grzewczych na LPG. W 2012 r. w Polsce przybyło 2,8 tys. przydomowych i przyzakładowych zbiorników na gaz LPG, w tym roku tempo może być podobne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu