Rosjanie zasypują Polskę węglem

Maria Trepińska
opublikowano: 24-07-2007, 00:00

W tym roku padnie kolejny rekord w imporcie węgla do Polski. Zagrozi to naszym kopalniom, ale korzystają odbiorcy.

W tym roku padnie kolejny rekord w imporcie węgla do Polski. Zagrozi to naszym kopalniom, ale korzystają odbiorcy.

Z najnowszej strategii branży węglowej na lata 2007-15, przyjętej przez rząd w czerwcu, wynika, że w dobrze rozumianym interesie Polski jest zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na potrzebę szczegółowego monitorowania sytuacji na rynku. Na razie to tylko deklaracje.

— Tymczasem rośnie import rosyjskiego węgla energetycznego do Polski i Europy — mówi Leon Kurczabiński, analityk z Katowickiego Holdingu Węglowego.

Zagrożona pozycja

Polska jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej, ale nasza pozycja rynkowa z każdym rokiem słabnie. Z jednej strony spadek produkcji, spowodowany brakiem inwestycji, z drugiej konkurencja ze Wschodu, zwłaszcza z Rosji.

— Doszło już do takiej sytuacji, że węgiel energetyczny gruby importowany z Rosji przez przejście graniczne w Hrubieszowie można kupić w Zamościu po 160-180 zł/t, a śląski po 230 zł/t — podkreśla Leon Kurczabiński.

Eksperci dodatkowo zwracają uwagę, że węgiel rosyjski ma niski poziom siarki i wysoką kaloryczność. W związku z tym, że od 1 stycznia 2008 r. energetyka będzie musiała przestrzegać rygorystycznych norm dotyczących emisji siarki, dodatkowo może wzrosnąć popyt na węgiel ze Wschodu.

Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o import węgla. Do Polski napłynęło 5,3 mln ton surowca, to więcej o 1,9 mln ton w stosunku do 2005 r. Średnio śląska kopalnia produkuje rocznie 1-1,5 mln ton.

Padnie rekord

Z danych, do których dotarliśmy, wynika, że na koniec kwietnia import przekroczył 2 mln ton węgla, w tym energetycznego 1,3 mln ton. Eksperci uważają, że w tym roku padnie kolejny rekord — około 6 mln ton. Sprowadzaniem węgla zajmują się głównie prywatne firmy, m.in. Krex, ponieważ resort gospodarki zabronił państwowemu Węglokoksowi takiej działalności.

Według naszych informacji, Polski Koks (PK), firma z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przymierza się do importu węgla koksowego, dotychczas PK zajmował się sprzedażą koksu za granicą.

Do 2003 r. sprowadzanie węgla do Polski było ograniczone wielkością kontyngentów do około 2,6 mln ton. Rząd SLD w swojej strategii branży, na lata 2004-10 zakładał, że import utrzyma się na poziomie 2,8 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rosjanie zasypują Polskę węglem