Rosjanin najbogatszy na wyspach

MD
opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Najbogatszym mieszkańcem Wielkiej Brytanii jest Aliszer Usmanow. Rosjanin wyprzedził magnata stalowego Lakshmi Mittala, który był na czele listy „The Sunday Times” przez osiem lat.

Majątek Usmanowa szacuje się na 13,3 mld GBP. W ciągu roku wzrósł o około 1 mld GBP dzięki dobrym wynikom należącego do niego operatora komórkowego MegaFon i rosnącej wartości akcji rosyjskiego koncernu Metalloinvest. Majątek Mittala stracił 21 proc. wartości. Oszacowano go na 10 mld GBP, co dało mu dopiero czwartą pozycję w rankingu. W pierwszej piątce rankingu znalazło się jeszcze dwóch Rosjan. Len Bławatnik znalazł się na drugim miejscu z majątkiem 11 mld GBP. Jego wartość wzrosła przez rok o 45 proc. Roman Abramowicz, którego majątek oszacowano na 9,3 mld GBP, sklasyfikowany został na piątym miejscu. Trzecie miejsce rankingu zajęli bracia Sri i Gopi Hindujowie. Właściciele globalnego koncernu Hinduja Group mają majątek wartości 10,6 mld GBP. Pierwszy Brytyjczyk w rankingu znalazł się dopiero na ósmym miejscu. Majątek Geralda Grosvenora, właściciela luksusowych nieruchomości w Londynie, oszacowano na 7,8 mld GBP. Na liście „The Sunday Times” znalazła się rekordowa liczba 88 miliarderów. Rok wcześniej było ich 77 i tylko 9 w 1989 r., kiedy gazeta sporządziła pierwszy ranking. Pierwsze miejsce przypadło wówczas brytyjskiej królowej.

Aliszer Usmanow FOT. BLOOMBERG
Aliszer Usmanow FOT. BLOOMBERG
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane