Rosną ceny domów

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 29-10-2012, 00:00

W podwarszawskich miejscowościach

Z danych zebranych przez Open Finance i Home Broker wynika, że ceny domów w podwarszawskich miejscowościach nie tylko nie spadają, ale w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej wzrosły w ciągu roku o 2,7 proc. Wyhamowanie trendu spadkowego z lat 2008-10 zaczęło się w ubiegłym roku.

Wygląda więc na to, że dołek cenowy został już osiągnięty. W ciągu czterech lat, czyli od jesieni 2008 r., przeciętna cena 1 mkw. domu spadła o 9,9 proc. Autorzy raportu wiążą obecną zmianę trendu ze spadkiem średniej powierzchni oferowanych domów ze 148 mkw. do 146 mkw.

Prawdopodobnie deweloperzy nie chcą już obniżać cen za 1 mkw. i aby zainteresować klientów swoją ofertą, zmniejszają metraże. Dzięki temu całościowa cena również się obniża (mediana spadła o 3 proc.). W ciągu czterech lat średni metraż zmniejszył się o 23,5 proc., znacznie bardziej niż cena w przeliczeniu na 1 mkw.

2,7%

O tyle przez rok wzrosła średnia cena mkw. domu w podwarszawskich miejscowościach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy