Rosną długi brazylijskich przedsiębiorstw

Niespłacane pożyczki i niezapłacone rachunki za media wśród brazylijskich przedsiębiorstw wzrosły w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy do najwyższego poziomu od trzech lat, co odzwierciedla najbardziej ostrą recesję gospodarczą w tym kraju od 25 lat a także wzrost kosztów finansowania zewnętrznego i załamanie lokalnej waluty, wynika z badań firmy Serasa Experian, na które powołuje się Reuters.

Tzw. Serasa Experian Corporate Default Index wzrósł w okresie styczeń-sierpień o 13,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. To najwyższa dynamika wzrostu od trzech lat kiedy odnotowano wynik na poziomie 14,3 proc. W ujęciu rocznym bazowym, zaległości korporacyjne zwiększyły się w sierpniu o 16,1 proc. zaś biorąc pod uwagę zmianę miesięczną w stosunku do lipca spadły o 5,7 proc.

Brazylijska gospodarka, największa w Ameryce Łacińskiej odnotowała spadek w ostatnich dwóch kwartałach i z dużym prawdopodobieństwem skurczy się zarówno w bieżącym roku, jak i przyszłym, co byłoby pierwszym takim przypadkiem od lat 30-tych minionego wieku. W całym kraju gospodarstwa domowe borykają się z rosnącą inflacją i postępującą redukcją miejsc pracy, zaś firmy i konsumenci mają coraz poważniejsze problemy z regulacją bieżących zobowiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosną długi brazylijskich przedsiębiorstw