Rosną kapitały w Cegielniach Bydgoskich

Wojciech Twardziak
27-08-2001, 00:00

Rosną kapitały w Cegielniach Bydgoskich

O 4,5 mln zł Cegielnie Olsztyńskie podniosą kapitał zakładowy w Cegielniach Bydgoskich. Obie firmy, należące do niemieckiej grupy Van den Brink, rozpoczynają modernizację produkcji.

14 września ma się odbyć WZA Cegielni Bydgoskich, na którym m.in. zostanie podjęta uchwała dotycząca podniesienia kapitału o 4,5 mln zł. Środki na ten projekt mają wyłożyć Cegielnie Olsztyńskie. Podwyższenie kapitałów to konsekwencja umowy prywatyzacyjnej spółki z Bydgoszczy. Cegielnie Olsztyńskie zobowiązały się bowiem do dokapitalizowania przedsiębiorstwa do 4 listopada 2001 r.

— Środki z podwyższenia posłużą do modernizacji przedsiębiorstwa. Obawiam się jednak, że mogą być niewystarczające — mówi Krzysztof Romaniak, prezes olsztyńskiej firmy.

Odmówił jednak podania informacji, jak duże są potrzeby kapitałowe Cegielni Bydgoskich i na co konkretnie zostaną przeznaczone środki z podwyższenia.

— W najbliższym czasie rozpocznie się modernizacja zarówno bydgoskich, jak i olsztyńskich zakładów. W ciągu dwóch tygodni dotrze do Polski część urządzeń potrzebnych do uruchomienia produkcji cegły wapienno-piaskowej. Pierwsze próby produkcyjne mogą ruszyć jeszcze w październiku — uchyla rąbka tajemnicy Magdalena Radomska, kierownik biura zarządu grypy Van den Brink.

Niemiecka firma sprawuje kontrolę nad obiema spółkami. W przędsiębiorstwie z Olsztyna dysponuje 72,04-proc. pakietem akcji. Z kolei w spółce z Bydgoszczy bezpośrednio ma 28 proc., a pośrednio — przez Cegielnie Olsztyńskie — 54 proc.

W 2000 r. zakłady w Bydgoszczy zanotowały 1,5 mln zł zysku netto. Po siedmiu miesiącach firma znalazła się pod kreską. W tym czasie strata brutto wyniosła 1,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Twardziak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rosną kapitały w Cegielniach Bydgoskich