Rosną przychody lokalnych gigantów

polskie czempiony w 2015 r. nie przewodziły w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem tempa wzrostu przychodów

Nie jesteśmy regionalnym liderem, tylko średniakiem — a przynajmniej polskie czempiony w 2015 r. nie przewodziły w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem tempa wzrostu przychodów. Deloitte po analizie przychodów 500 największych spółek w 18 krajach regionu ustalił, że najlepiej radziły sobie spółki czeskie, dopingowane dużym wzrostem PKB u naszych południowych sąsiadów.

— Największy wpływ na taki wynik miał sektor wyrobów przemysłowych, który napędzany jest w dużej mierze od kilku lat przez dynamiczny wzrost branży motoryzacyjnej — mówi Tomasz Ochrymowicz z Deloitte’a.

Przychody największych czeskich przedsiębiorstw w przeliczeniu na euro wzrosły w 2015 r. przeciętnie o 6,9 proc., podczas gdy polskich — o 3,5 proc. Na początku tego roku cały region wypadł gorzej, głównie ze względu na osłabienie się lokalnych walut — w pierwszym kwartale ponad 60 proc. regionalnych gigantów odnotowało spadek przychodów. Najsłabiej radziły sobie przedsiębiorstwa energetyczne.

3,5 proc. Taka była mediana wzrostu przychodów 500 największych firm w Europie Środkowej i Wschodniej w 2015 r. w przeliczeniu na EUR…

7,4 proc. …o tyle rosły przychody firm z sektora wyrobów przemysłowych, który radził sobie najlepiej…

3,3 proc. …a o tyle rok do roku spadły przychody firm z regionu w pierwszym kwartale tego roku.

182 Tyle spółek z Polski jest wśród 500 największych firm w regionie.

Źródło: Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rosną przychody lokalnych gigantów