Rosnący portfel dźwiga Mercora

opublikowano: 04-12-2017, 22:00

Portfel zamówień spółki spuchł do 180,6 mln zł.

Od maja 2017 r., kiedy rozpoczął się nowy rok obrotowy dla spółki Mercor, do października portfel zamówień spółki spuchł do 180,6 mln zł. To o 32 proc. więcej niż przed rokiem. Kurs akcji, który od szczytu w kwietniu osunął się o 30 proc., w ostatnich dniach odbił — i to dynamicznie, bo o 20 proc. Wojciech Romanowski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, podniósł rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” i wycenia je na 12,7 zł — to o 43 proc. więcej niż do tej pory.

Prezes Mercora Krzysztof Krempeć
Zobacz więcej

Prezes Mercora Krzysztof Krempeć Marek Wiśniewski

— Zmieniamy nasze nastawienie do Mercora. W naszej ocenie znaczący i stały wzrost portfela zamówień powinien za sprawą dźwigni operacyjnej oddziaływać na poprawę zysków. Ponadto sądzimy, że dobre warunki makroekonomiczne stworzą otoczenie sprzyjające silnemu popytowi na produkty Mercora. Korzystne trendy na rynkach zagranicznych są widoczne w szczególności w Hiszpanii i Rosji, gdzie przyspieszają inwestycje w infrastrukturę publiczną. Zwiększony napływ zamówień powinien umożliwić pokrycie wyższej bazy kosztów (powstałej w związku z uruchomieniem nowego zakładu i nowych linii produkcyjnych), która w poprzednich kwartałach obciążała wyniki spółki — uważa Wojciech Romanowski.

Jego zdaniem, wyniki za trzeci kwartał roku kalendarzowego były doskonałe. Przychody wzrosły o 21 proc., do 87,8 mln zł, zysk operacyjny o 53 proc., do 7,4 mln zł, a zysk netto o 45 proc., do 5,1 mln zł. Czynnikiem ryzyka w przypadku Mercora jest wezwanie do zapłaty od Assa Abloy, firmy, która domaga się 20 mln zł odszkodowania. Kilka lat temu Mercor sprzedał Szwedom część biznesu. Niektórzy pracownicy odeszli później z Assy Abloy i założyli nową spółkę, w której udziały w kwietniu tego roku kupił Mercor. Szwedzi uważają, że doszło do złamania zakazu konkurencji.

— Na razie Mercor nie dostał oficjalnego pozwu od Assa Abloy, która wywiera na Spółkę naciski głównie przez artykuły prasowe i chociaż zarzuty wydają się poważne, trudno nam ocenić, jak podejdzie do nich sąd — mówi Wojciech Romanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu