Rośnie dominacja Rosji na globalnym rynku pszenicy

opublikowano: 23-09-2020, 08:26

Dwadzieścia lat temu Rosja była uzależniona od importu pszenicy. Obecnie eksportuje ją do ponad 100 krajów.

Rosja nadal stara się zwiększyć import pszenicy wysyłając ją do krajów, które wcześniej miały wątpliwości co do jej jakości. Odnosi sukcesy o czym świadczy otrzymanie w ubiegłym tygodniu zgody na dostawy do Algierii, a wcześniej do Arabii Saudyjskiej.

fot. Pixaby

- Jest niesamowity wzrost zarówno produkcji, jak i eksportu z Rosji - powiedział James Bolesworth, dyrektor brytyjskiego CRM AgriCommodities. – Rosja dużo zainwestowała w zwiększenie udziału w rynku, który stale powiększa – dodał.

Dzięki drugim pod względem wielkości zbiorom w historii, Rosja może eksportować w tym sezonie 37,5 mln ton pszenicy, co spowodowałoby odzyskanie przez nią tytułu największego eksportera na świecie.

Tania pszenica z Rosji odbierała w ostatniej dekadzie eksportowe rynki gównie dostawcom z USA i Unii Europejskiej. W tym sezonie Rosja wygrała ok. 80 proc. przetargów na dostawy pszenicy w Egipcie, który jest jej największym importerem.
Eksperci podkreślają, że za sukcesem eksporterów pszenicy z Rosji stoi stałe udoskonalanie przez nich upraw i inwestowanie zysków w nawozy i sprzęt.

- Ich zbiory są tak dobre, że otwierają nowe rynki rok po roku – powiedział Georgij Sławow, szef analizy fundamentalnej w Marex Spectron w Londynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane