Czytasz dzięki

Rośnie kolejka po Kompanię Piwowarską

Do kupna przygotowują się: najbogatszy Polak, czescy milionerzy, Japończycy i globalne fundusze. Teraz dołączył producent chińskiego piwa Snow

Piwny koncern SABMiller przygotowuje się do sprzedaży wycenianych na ponad 5 mld USD środkowoeuropejskich aktywów. Obok Kompanii Piwowarskiej (producenta piwa Tyskie i Lech) na sprzedaż będą m.in. czeski Pilsner Urquell, węgierski Dreher, rumuński Ursus czy słowacki Topvar. Mimo zabójczej ceny to gratka inwestycyjna, więc w kolejce ustawia się długi wianuszek chętnych — obok funduszy private equity browarami interesuje się coraz więcej inwestorów branżowych.

Sebastian Kulczyk, ogłaszając plany inwestycyjne w segmencie start-upów, przyznał, że środowisko venture capital i młodych firm w Polsce to jego żywioł. - Mam tu osobistą misję znalezienia perełki z potencjałem na globalną karierę – zaznacza inwestor.
Zobacz więcej

Żywioł i misja:

Sebastian Kulczyk, ogłaszając plany inwestycyjne w segmencie start-upów, przyznał, że środowisko venture capital i młodych firm w Polsce to jego żywioł. - Mam tu osobistą misję znalezienia perełki z potencjałem na globalną karierę – zaznacza inwestor. ARC

Azjatycka ofensywa

Ofertę zamierza złożyć także China Resources Enterprises, producent najlepiej sprzedającego się na świecie piwa Snow. O ich zainteresowaniu inwestora z Państwa Środka poinformował wczoraj Bloomberg. Chińczycy długo wstrzymywali się z decyzją, ale ostatnio zmienili front o 180 stopni i w trybie pilnym rozpoczęli wybór doradców.

Chińczycy znają się z SABMillerem, który jest udziałowcem CR Snow, właściciela marki Snow). Do tej pory najbardziej prawdopodobnym nabywcą środkowoeuropejskich aktywów SABMillera był Asahi, największy producent piwa w Japonii. Japończycy, którym doradza bank inwestycyjny Rothschild, byli niedawno w Polsce, by rozpoznać teren i przygotować grunt pod transakcję. Nie tylko mogą położyć na stole wysoką kwotę, ale są też wiarygodnym partnerem — SAMBiller niedawno z sukcesem sprzedał im marki: Peroni, Grolsch i Meantime, a udane transakcje liczą się w bankowości inwestycyjnej. Kupno aktywów SABMillera analizuje też japoński producent piwa Kirin.

Z ręki do ręki

Transakcja jest na tyle duża, że nawet największe światowe instytucje finansowe montują konsorcja, nie będąc w stanie udźwignąć jej samodzielnie. Najczęściej mowa tu o Advent International, KKR, BC Partners czy obecnych w Polsce CVC i Mid Europa Partners oraz o szwajcarskim funduszu Jacobs Holding. Atrakcyjnym partnerem dla nich jest Kulczyk Investments (KI). Po sprzedaży 1,5-procentowego pakietu SABMillera za 1 mld GBP KI wciąż posiada 1,5 proc. akcji, a co ważniejsze — zna spółkę od podszewki. Kupnem piwnych aktywów są zainteresowani również czescy milionerzy, działający pod szyldem funduszu R2G.

Tomáš Němec i Oldřich Šlemr sprzedali oponiarskie CGS za 1 mld EUR, więc mają zapasy gotówki, ale nie na tyle duże, by samodzielnie złożyć ofertę. Sprzedaż środkowoeuropejskich aktywów SABMillera powinna ruszyć po 10 października. Wtedy spodziewane jest zamknięcie wartej 100 mld USD fuzji SABMillera z AB InBev, jednej z największych tego typu transakcji w historii rynku kapitałowego. SABMiller musi pozbyć się środkowoeuropejskich aktywów, by uzyskać zgodę regulatora na megafuzję. To rzadka okazja, by kupić rentowne, dobrze prosperujące aktywa na stabilnych rynkach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane