Rośnie kubatura portfela Erbudu

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Spółka budowlana niemal podwoiła wartość zamówień. Chcąc je zrealizować, zwiększyła zatrudnienie o 13 proc.

Europejczycy coraz chętniej inwestują w mieszkania i biurowce. Zyskuje na tym Erbud. Jego portfel zleceń zwiększył się w pierwszym półroczu o 99,5 proc. do 2,2 mld zł. Aż 1,9 mld zł przypada na budownictwo kubaturowe.

— Spodziewamy się, że rozwój działalności w tym segmencie zostanie 
utrzymany. Inwestorzy kupują działki, więc przez najbliższe lata będą 
inwestować w budowanie na nich mieszkań i biur — prognozujeDariusz 
Grzeszczak, prezes Erbudu.
Zobacz więcej

— Spodziewamy się, że rozwój działalności w tym segmencie zostanie utrzymany. Inwestorzy kupują działki, więc przez najbliższe lata będą inwestować w budowanie na nich mieszkań i biur — prognozujeDariusz Grzeszczak, prezes Erbudu. Fot. ARC

— Spodziewamy się, że rozwój działalności w tym segmencie zostanie utrzymany. Inwestorzy kupują działki, więc przez najbliższe lata będą inwestować w budowanie na nich mieszkań i biur — prognozujeDariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Liczy, że w przyszłym roku wzrośnie też liczba i wartość kontraktów z segmentu budownictwa przemysłowego oraz drogowo-inżynieryjnego. Giełdowa spółka podkreśla, że pełen portfel pozwala jej obecnie wybierać do realizacji tylko kontrakty zapewniające przynajmniej 2-3 proc. marży. W pierwszym półroczu osiągnęła 776,3 mln zł przychodów i spodziewa się, że dzięki zebranym już zamówieniom w drugiej połowie roku wykona roboty warte około 1 mld zł. Rosnąca liczba zleceń zmotywowała spółkę do zwiększenia zatrudnienia. Wzrosło o 13 proc. — do 2,21 tys. osób. Około 130 specjalistów zatrudnionow Polsce i tyle samo za granicą. Erbud nie szukał fachowców wśród obcokrajowców — udało mu się znaleźć pracowników krajowych. Gdy zatrudnienie rosło, zadłużenie netto spadało — zmniejszyło się o 72 proc. do 11,1 mln zł. Erbud uzbierał też 141,4 mln zł gotówki, co oznacza wzrost o 23 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2016 r. Dariusz Grzeszczak podkreśla, że jest ona zabezpieczeniem nie tylko stabilnej działalności spółki, ale także podwykonawców, których płynność osłabiła się po wprowadzeniu przez rząd odwróconego VAT. Erbud może np. wypłacać im zaliczki, by złagodzić negatywne skutki nowych przepisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu