Rośnie podaż, ale i ceny zboż

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 11-12-2000, 00:00

Rośnie podaż, ale i ceny zboż

Specjaliści z rynku towarowego donoszą o nietypowej sytuacji, jaka wytworzyła się ma rynku zbóż. Mimo stale zwiększanej podaży ziarna, rośnie również jego cena.

Tymczasem popyt w tej chwili generują mniejsze zakłady, szukające zboża dla uzupełnienia własnych zapasów produkcyjnych. Oprócz nich stałe zapotrzebowanie zgłaszają duże przedsiębiorstwa, wśród których są zakłady młynarskie oraz mieszalnie pasz.

— Ostatnio pojawiły się dodatkowe czynniki mogące mieć duży wpływ na przyszłą koniunkturę rynku zbożowego. Z pewnością zalicza się do nich BSE — chorobę szalonych krów. Niedawne decyzje o zakazie karmienia zwierząt mączkami mięsno-kostnymi na pewno przyczynią się do zwiększenia popytu na wszelkie surowce pochodzenia roślinnego. Głównie liczyłby na wzrost popularności zbóż, śruty oraz nasion strączkowych. Dopóki wyraźnie nie zwiększy się podaż tych surowców, to wzmożony popyt będzie wywierał presję na wzrost ich notowań — uważa Piotr Beśka, analityk gdańskiego Eternus Brokers.

W tej chwili najchętniej kupowanym ziarnem jest żyto i kukurydza. O ile do popytu na to pierwsze ziarno zdążyliśmy się już przyzwyczaić, o tyle w przypadku tego drugiego zjawisko masowego kupna ma miejsce od niedawna.

— Duże firmy paszowe rozpoczęły intensywny skup kukurydzy. Ceny tego zboża kształtują się na poziomie 450-470 zł/t. Producenci widząc rosnący popyt próbują podnosić ceny i niekiedy żądają nawet 500 zł/t. Niedawne zamieszanie wywołane chorobą BSE na pewno jeszcze bardziej pobudzi popyt na kukurydzę — twierdzi Piotr Beśka.

Afera związana z chorobą szalonych krów największy wpływ ma jednak na sprzedaż mięsa. Obrót mięsem wołowym spadł praktycznie do minimalnych rozmiarów i trudno spodziewać się, by szybko rynek ten zdołał się otrząsnąć. Krajowi konsumenci stronią nawet od naszej wołowiny, która jest wolna od BSE. To wszystko sprawiło, że popyt z mięsa wołowego częściowo przeniósł się na wieprzowe. Takiego samego efektu nie odczuwają jeszcze drobiarze, którzy nie zanotowali wzmożonej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie podaż, ale i ceny zboż