Rośnie potencjał fintechu w Polsce

opublikowano: 08-12-2016, 22:00

Powodzenie rozwoju spółek technologicznych w branży finansowej w kraju zależy od ich współpracy z bankami.

Jedną z najszybciej rozwijających się branż technologicznych jest obecnie fintech, czyli przedsiębiorstwa, które dostarczają rozwiązania wspierające usługi finansowe. Obecnie rynek inwestycyjny w tym sektorze jest szacowany na ponad 15 mld EUR, a wzrost nakładów gospodarczych w firmy należące do tego obszaru może wynieść nawet 55 proc. rocznie do 2020 r., kiedy to jego poziom przekroczy 130 mld EUR.

— Start-upy fintech w krótkim czasie potrafią pozyskać znaczne fundusze od inwestorów, a nawet uzyskać status jednorożców, czyli młodych firm, które są wyceniane na co najmniej miliard dolarów. W 2014 r. w rankingu Finovate status ten otrzymało jedenaście spółek z tej branży, rok później było to już 46 firm, a kolejnych 37 aspiruje do tego miana — wyjaśnia Daniel Martyniuk, dyrektor w Deloitte Digital.

Liderem Wielka Brytania

Obecnie jednym z najszybciej rosnących rynków jest Wielka Brytania, gdzie rocznie przychody osiągane przez spółki z tego sektora szacowane są na 26 mld EUR. — Fintech w Europie Środkowo-Wschodniej ma wartość przychodów na poziomie 2,2 mld EUR rocznie, z czego niespełna 40 proc., czyli 856 mln EUR, przypada na rynek polski.

Wciąż daleko nam jednak do globalnych liderów innowacyjności w obszarze technologii dla finansów, czyli na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie fintech jest rynkiem około dwunastokrotnie większym — mówi Agnieszka Śpionek, starszy konsultant w dziale konsultingu Deloitte. Zdaniem ekspertów tej firmy doradczej, którzy stworzyli „CEE FinTech Report” przygotowany dla brytyjskiego Departamentu ds. Międzynarodowego Handlu i Inwestycji, ze względu na popyt wewnętrzny interesującym regionem dla rozwoju spółek fintech jest również Europa Środkowo- -Wschodnia, w tym Polska.

— Widzimy korelację między wielkością sektora finansowego a rozwojem rynku fintech, dla którego sektor finansowy stanowi trzon popytu. Dlatego największym potencjałem, jeśli chodzi o wzrost branży fintech, charakteryzują się Austria, Polska i Czechy. Wartość aktywów bankowych w Polsce wynosi niespełna 360 mld EUR, w Czechach prawie 195 mld EUR. W Austrii natomiast jest to ponad bilion EUR — komentuje Daniel Martyniuk.

Otwarci na nowości

Polska na tle pozostałych państw w Europie Środkowo- -Wschodniej wyróżnia się dużą innowacyjnością w obszarze bankowości. Coraz więcej Polaków przekonuje się do korzystania z usług finansowych online oraz płatności bezdotykowych. Nowe metody transferu funduszy są przyjmowane przez nich szybko i bez obaw.

— Polskie banki zajmują czołową pozycję w regionie pod względeminnowacji. Najważniejsi gracze rynkowi śledzą najnowsze trendy na rynku technologii cyfrowych, zapewniając wysokiej jakości doświadczenie użytkownikom dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań — opowiada Agnieszka Śpionek.

Należy zwrócić jednak uwagę, że większość rozwiązań dla banków tworzona jest we własnym zakresie albo udostępniana przez dużych dostawców IT na zamówienie. Polskie banki wyróżniają się na rynku dzięki wspólnym inicjatywom, takim jak m-płatności, np. Blink. Widoczny jest również szybki rozwój pożyczek online, w tym platform typu „peer-to-peer”, gdzie rozwiązania fintech stosowane są na dużą skalę.

— Rozwój rynku fintech w Polsce w dużej mierze zależny będzie od działań samych banków. Chodzi w szczególności o umiejętność współpracy ze spółkami technologicznymi oraz propagowania innowacyjnych rozwiązań wśród klientów instytucji bankowych. Znaczenie ma również znaczny popyt wewnętrzny, relatywnie łagodne regulacje oraz otwarcie na działalność start-upów — podsumowuje Daniel Martyniuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu