Rośnie presja na W. Brytanię w sprawie budżetu UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 19:35

Komisja Europejska otwarcie poparła w piątek propozycję nowych krajów członkowskich UE, aby zaplanowany na 27 i 28 października nieformalny szczyt unijny w Hampton Court koło Londynu poświęcony był planom budżetowym UE na lata 2007-2013.

Komisja Europejska otwarcie poparła w piątek propozycję nowych krajów członkowskich UE, aby zaplanowany na 27 i 28 października nieformalny szczyt unijny w Hampton Court koło Londynu poświęcony był planom budżetowym UE na lata 2007-2013.

    "Jak najbardziej jesteśmy za tym, by szczyt poświęcony był budżetowi" - powiedziała rzeczniczka KE, Pia Ahrenkilde Hansen.

    Wielka Brytania, która w tym półroczu przewodniczy w UE, nie wpisała do oficjalnego programu szczytu rozmów na temat budżetu. Chce bowiem, aby tematem spotkania był europejski model socjalny.

    W czerwcu Londyn zablokował przyjęcie budżetu na lata 2007-2013, żądając redukcji wydatków na Wspólną Politykę Rolną. Zapowiedział, że najwcześniej przedstawi jakąś propozycje na temat budżetu dopiero w listopadzie, po bilateralnych rozmowach z rządami państw UE.

    W środę na spotkaniu unijnych ambasadorów nowe kraje UE po raz kolejny wyraziły swoje niezadowolenie, że dotychczas W. Brytania nie przedstawiła żadnych propozycji dotyczących kompromisu budżetowego. Wspólnie zaapelowały do W. Brytanii, by temat budżetu został włączony do programu październikowego szczytu. Według źródeł dyplomatycznych z jednego z małych krajów UE, apel nowych państw UE poparły także stare kraje UE, z wyjątkiem Szwecji i Holandii.

    Źródła w KE poinformowały tymczasem, że Niemcy zaproponowały, by zmienić tematykę szczytu i ze szczytu zajmującego się modelem socjalnym Europy przemianować go na szczyt w sprawie przyszłości Europy. "Nie można mówić o przyszłości Europy bez mówienia o budżecie" - skomentowały te źródła.

    O przyjęcie jeszcze w tym roku budżetu UE zaapelowała dwa tygodnie temu Grupa Wyszehradzka, składająca się z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zdaniem tych państw, istnieje poważne ryzyko, że jeśli budżet zostanie przyjęty później, to nowe kraje UE nie otrzymają od 2007 roku funduszy strukturalnych na budowę infrastruktury czy na walkę z biedą.

    W środę o konieczności kompromisu budżetowego, w oparciu o propozycje zaprezentowane w czerwcu przez przewodniczący wówczas UE Luksemburg, mówili w Paryżu francuska minister ds. europejskich Catherine Colonna i premier Marek Belka.

    Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane