Rośnie rynek polis zdrowotnych

W pierwszym kwartale tego roku Polacy wydali na ubezpieczenia zdrowotne 135 mln zł. To o 18 proc. więcej niż przed rokiem.

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce powoli, ale systematycznie rozwija się. Jak wyliczyła Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w pierwszym kwartale tego roku Polacy wydali na zakup tego rodzaju polis 135 mln zł. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. 

Z tego rodzaju ubezpieczenia korzysta już 1,5 mln Polaków, z czego zdecydowana większość w formie grupowej. Polisy zdrowotne są najczęściej kupowane przez pracodawców dla pracowników lub też zapewniane im w ramach tzw. ubezpieczeń pracowniczych. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu polisy mają ograniczoną ochronę i może je porównywać do dostępnych na rynku od wielu lat abonamentów medycznych.

Według Doroty M. Fal, doradcy zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych, rośnie liczba osób, które decydują się na zakup indywidualnej ochrony zdrowotnej o szerokim zakresie. Wydają oni na polisy zdrowotne ponad 1 tys. zł rocznie. 

- Możemy być pewni, że przy obecnym systemie rynek prywatnych polis będzie się rozwijał, ponieważ ludzie cenią sobie komfort, którego nie daje system publiczny. Jednak bez inicjatywy legislatora i wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych prawdopodobnie rynek prywatny nadal pozostanie niszą – mówi Dorota M. Fal.

Z danych PIU wynika, że w 2015 roku Polacy wydali na ubezpieczenia zdrowotne 483 mln zł. Z 1,43 mln osób, które korzystało z  tego typu ochrony aż 1,16 mln posiadało polisę grupową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu