Rośnie ryzyko recesji w przyszłym roku

Inwestorzy powinni wybiec myślami poza dobry dla amerykańskiej gospodarki rok 2018, gdyż koniunktura może się pogorszyć — ostrzega inwestor i miliarder Ray Dalio.

„USA są bardziej zaawansowane w cyklu koniunkturalnym, niż można było oceniać jeszcze na przełomie stycznia i lutego” — napisał Ray Dalio we wpisie na portalu LinkedIn. To według niego sprawia, że obecnie trudno jest prognozować koniunkturę na rynku akcji, a ryzyko recesji w horyzoncie 18-24 miesięcy rośnie.

Ray Dalio
Zobacz więcej

Ray Dalio Bloomberg

Jeszcze trzy tygodnie temu, w czasie wizyty na Forum Ekonomicznym w Davos, a przed gwałtowną korektą na giełdzie nowojorskiej, finansista oceniał, że indeksy giełdowe dalej będą biły rekordy, a rynek obligacji znalazł się w bessie. Tydzień temu, gdy przecena się zaczynała, określił ją mianem „nieznaczącej korekty”. „Nie wiemy, ile dokładnie czasu pozostało nam do szczytu na rynku akcji i później w gospodarce, jednak jest jasne, że szczyt za sobą ma już rynek obligacji” — przyznaje teraz Ray Dalio, zarządzający funduszami hedgingowymi i założyciel towarzystwa Bridgewater Associates.

Po tym, jak obawy, że obniżki podatków i wzrost wydatków budżetowych zmuszą Fed do zaostrzenia polityki, doprowadziły za oceanem do największej wyprzedaży od dwóch lat, zarządzający przyznaje, że dalszy potencjał gospodarki do bezinflacyjnego wzrostu jest już ograniczony. Taka sytuacja może okazać się nie lada wyzwaniem dla twórców polityki pieniężnej, a to skutki ich działań przesądzą o obrazie koniunktury w kolejnych miesiącach. Według finansisty, błędem jest przesadne skupianie się przez większość inwestorów na dobrych perspektywach 2018 r.

„Poważnym przeoczeniem wydaje się być pomijanie ryzyka recesji i tego, jak ta recesja może wyglądać w okresie przedwyborczym” — uważa Ray Dalio.

Zmianę oceny perspektyw gospodarczych przez finansistę już widać w polityce zarządzającego największym funduszem hedgingowym świata Bridgewater Associates. Od początku miesiąca czterokrotnie, do 14 mld USD, wzrosła wartość pozycji nastawionych na przecenę akcji z rynków europejskich. Towarzystwo poinformowało o wartej 1 mld USD krótkiej pozycji na akcjach Siemensa, inżynieryjnego potentata, a wobec zbliżania się planowanych na marzec wyborów zwiększało też pozycje przeciwko spółkom włoskim. Bridgewater Associates obstawia, że głosowanie nie wyłoni zdecydowanego zwycięzcy, co utrudni przeprowadzenie reform gospodarczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu