Rośnie samotność w sieci

opublikowano: 17-02-2014, 00:00

Odsetek internautów żyjących solo z roku na rok rośnie. Pod koniec zeszłego roku było ich już 10 proc. — wynika z danych zebranych przez firmę Gemius.

Odsetek internautów żyjących solo z roku na rok rośnie. W listopadzie 2010 r. zaledwie 6 proc. Polaków korzystających z sieci deklarowało, że mieszkają sami. Pod koniec zeszłego roku było ich już 10 proc. — wynika z danych zebranych przez firmę Gemius.

Zobacz więcej

FOT. iStock

Najwięcej singli pochodzi ze wsi (25 proc.) i dużych miast (19 proc. mieszka w aglomeracjach liczących powyżej 500 tys. osób). Są dobrze wyedukowani. Ponad 42 proc. ma licencjat, wykształcenie niepełne wyższe lub wyższe, 30 proc. wykształcenie średnie lub pomaturalne. 52 proc. to mężczyźni. „Sieciowi” samotnicy, wbrew kreowanej przez niektóre media mody na singlizm, pragną zmiany statusu.

Najchętniej odwiedzają strony randkowe (21,5 proc) i dotyczące clubbingu, imprez, koncertów i innych wydarzeń publicznych, na których można kogoś poznać (6,5 proc.). Natomiast panowie indywidualiści często wchodzą na serwisy dla mężczyzn (32,5 proc.). Uwagę zwraca też gwałtowny skok popularności serwisów społecznościowych, które — jak Facebook — coraz częściej są miejscem nawiązywania bliższych relacji, spełniając rolę podobną do serwisów randkowych. W listopadzie 2010 r. wśród użytkowników tego serwisu społecznościowego było 5,5 proc. samotników, trzy lata później już 9 proc.

Co na to naukowcy? Profesor Zygmunt Bauman, jeden z najwybitniejszych polskich socjologów, przypomina, że od niepamiętnych czasów ludzie traktowali miłość jako dzieło sztuki, które wymaga zaangażowania, obowiązkowości, życzliwości, a także rezygnacji z narcystycznych i egoistycznych postaw.

Tymczasem dzisiejsze związki zostały zredukowane do rozrywki, wpisu na Facebooku. Mało kto nad nimi pracuje i próbuje ocalić, gdy zaczynają się psuć. Kiedy ktoś nie spełnia naszych oczekiwań, zwyczajnie zostaje wykluczony z sieci znajomych.

Singlizm to nie tylko polskie zjawisko. Odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych w naszym kraju wynosi 24 proc., średnia w USA to 27, a w krajach skandynawskich — 45 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu