Rośnie wartość nieruchomości w Polsce

opublikowano: 15-02-2016, 22:00

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2015 r. dały drugi najlepszy wynik w historii naszego rynku.

W 2015 r. łączna wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 4,1 mld EUR i był to najlepszy wynik od 2006 r.

MAŁA STABILIZACJA:
MAŁA STABILIZACJA:
Obniżenie stóp kapitalizacji przełożyło się w minionym roku na wzrost wartości nieruchomości w Polsce. W najbliższym czasie to się nie zmieni — uważa Marek Jamro, dyrektor działu wycen w JLL.
ARC

— W minionym roku popyt był wysoki we wszystkich klasach aktywów, choć największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości handlowe, których udział w łącznej wartości rynku wyniósł 57 proc. — mówi Monika Rajska- -Wolińska, partner zarządzająca w Colliers International. Duże zainteresowanie inwestorów przełożyło się na obniżenie stóp kapitalizacji (praktycznie we wszystkich sektorach), a tym samym na wzrost wartości nieruchomości.

— Spodziewamy się utrzymania tej tendencji. Jednakże w dłuższym czasie obniżanie jedynie stóp kapitalizacji może nie wystarczyć, by wartość nieruchomości rosła, konieczny byłby wzrost czynszów, a na to raczej się nie zanosi — komentuje Marek Jamro, dyrektor działu wycen w JLL.

Handlowe na czele

W minionym roku inwestorzy robili największe zakupy w segmencie nieruchomości handlowych, w którym właścicieli zmieniły obiekty o łącznej wartości 2,26 mld EUR, następnie biurowym — 1,27 mld EUR i magazynowym — 473 mln EUR. Na rekordowym rynku handlowym przez 12 miesięcy oddano do użytku aż 502 tys. mkw., a więc znacznie więcej niż w 2014 r., kiedy to rynek wzbogacił się o 332 tys. mkw. To jednocześnie najwyższy wynik od 2009 r. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce na koniec 2015 r. wyniosły niemal 10,9 mln mkw.

— Przewidujemy, że w 2016 r. roczna podaż spadnie, do użytku zostanie oddane jedynie 400 tys. mkw. — ocenia Monika Rajska-Wolińska.

Rok 2015 był rekordowy pod względem umów najmu — zawarto je na 1,5 mln mkw., z czego aż 834 tys. mkw. dotyczyło transakcji w Warszawie. Wzrost dotyczył także wynajętej powierzchni — wartość transakcji w porównaniu do 2014 r. wyniósł 35 proc., osiągając 1,38 mln mkw. Współczynnik pustostanów spadł do 11,6 proc. wobec12,4 proc. na koniec 2014 r. W budowie jest 1,5 mln mkw. biur, z czego połowa to nieruchomości stołeczne. Analitycy z Colliers przewidują, że współczynnik powierzchni niewynajętej na głównych rynkach biurowych będzie rósł. Również na rynku magazynowym 2015 r. był rekordowy pod względem popytu — zawarto umowy najmu na 2,22 mln mkw. Dodatkowo 234 tys. mkw. wynajęto w ramach umów krótkookresowych, które nie są uwzględnianie w statystykach zbiorczych. Słabiej było z podażą — w całym roku dostarczono łącznie 983 tys. mkw. magazynów klasy A, a więc mniej niż w 2014 r. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na głównych rynkach w Polsce na koniec 2015 r. wyniosła ponad 9,9 mln mkw. — Popyt na magazyny przez najbliższy rok będzie stabilny — komentuje Monika Rajska- Wolińska.

Hotelowe też w górę

Specyficzny segment rynku komercyjnego, jakim są nieruchomości hotelowe, również zaliczył dobry rok. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Sportu i Turystyki, w pierwszej połowie 2015 r. odnotowano 37,7 mln przyjazdów cudzoziemców, a liczbę turystów oszacowano na 7,781 mln — oznacza to wzrost odpowiednio o 5 proc. i 4,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Utrzymało się wysokie tempo wzrostu podaży i wzrost obłożenia pokoi hotelowych przy stabilnych średnich cenach. Według danych STR Global, Polska jest piątym rynkiem w Europie pod względem liczbymarkowych obiektów hotelowych planowanych i będących w realizacji. — Wskaźniki branżowe potwierdzają dynamiczny rozwój sektora hotelowego, znajdującego się w fazie stabilnego wzrostu cyklu koniunkturalnego. Spodziewany jest dalszy wzrost liczby turystów zagranicznych i krajowych, którzy stanowią już ponad 70 proc. gości hotelowych — podkreślają analitycy z Colliers International.

W dobrej strefie

Z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield „European Fair Value Index” wynika, że wskutek spadku stóp kapitalizacji i wzrostu liczby rynków wycenianych według realnych wartości w Europie zmalała dostępność atrakcyjnych inwestycyjnie nieruchomości komercyjnych. Ogólna wartość wskaźnika Fair Value Index dla Europy spadła do 55 pkt. z 62 pkt. w trzecim kwartale 2015 r. Na kontynencie można jednak znaleźć tereny godne zainteresowania. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, kraje peryferyjne strefy euro oraz kraje bałtyckie znajdują się wśród najbardziej niedoszacowanych rynków nieruchomości na świecie. Dzięki temu mają najbardziej atrakcyjną ofertę dla inwestorów.

— Polska pozostaje głównym rynkiem w Europie Środkowo- Wschodniej o ugruntowanej pozycji, z rosnącą płynnością i zwiększoną liczbą inwestorów, którzy z sukcesem przeszli przez pełen cykl inwestycyjny — podsumowuje Monika Rajska-Wolińska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane