Rośnie zainteresowanie nabywaniem nieruchomości

Patrycja Otto, Radosław Górecki
15-01-2002, 00:00

Polski rynek jest coraz bardziej atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Perspektywa przystąpienia do UE powoduje, że coraz więcej firm i instytucji będzie decydowało się na kupno nieruchomości w Polsce.

Tomasz Trzósło z Jones Lang LaSalle twierdzi, że już teraz wielu inwestorów instytucjonalnych zdecydowało się na kupno nieruchomości komercyjnych tylko dlatego, że Polska ma w perspektywie przystąpienie do struktur Unii Europejskiej.

— Warszawa stanie się miastem, które będzie pierwszoplanowym celem dla inwestorów z zagranicy. Tutaj swoje siedziby mają międzynarodowe firmy. Innymi, równie atrakcyjnymi ośrodkami są Poznań, Kraków, Wrocław. Widać już pierwsze oznaki zainteresowania tymi miastami i napływ zachodniego kapitału. Kraków jest interesujący ze względu na dużą liczbę wykwalifikowanej kadry. Jeszcze jednym wartym zainteresowania ośrodkiem w kraju jest Trójmiasto — dodaje Jerzy Wysocki z Knight Frank Nieruchomości.

Inwestorów zagranicznych kupujących w Polsce nieruchomości komercyjne na cele inwestycyjne przyciągały wysokie stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Wiązały się one jednak ze zwiększonym ryzykiem. Obecnie wraz ze stabilizacją rynku stopy zwrotu spadają, choć i tak są dużo wyższe niż na rynkach rozwiniętych (w Polsce około 10 proc., w Europie około 5 proc.)

— Przystąpienie do UE wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka inwestycyjnego. Większe bezpieczeństwo będzie przyciągać do Polski kolejnych inwestorów. Nie należy się jednak spodziewać, że wzrost liczby kupowanych np. biurowców czy centrów handlowych nastąpi gwałtownie, tuż po przystąpieniu. Rynek będzie reagował płynnie i już teraz widać wzmożone zainteresowanie takimi inwestycjami — mówi Tomasz Trzósło.

Zdaniem Jarosława Zagórskiego z Healey & Baker, na rynku nabywania nieruchomości głównymi graczami są inwestorzy zagraniczni. Stanowią oni około 95 proc. wszystkich inwestorów.

— Polska jest geograficznie bliska rynkom wschodnim. Jest więc idealnym miejscem na siedziby firm, które zamierzają prowadzić ekspansję w tym kierunku — mówi Jarosław Zagórski.

Na pewno po przystąpieniu do UE ceny nieruchomości się zmienią. Najbardziej wzrosną w centrum Warszawy, gdzie ubywa nieruchomości o atrakcyjnej lokalizacji.

— Już w tej chwili kupowane są działki pod inwestycje, których planowane rozpoczęcie nastąpi za 3-5 lat. Dodam, że jest to dobry moment na dokonanie transakcji — mówi Jarosław Zagórski.

Zdaniem Jerzego Wysockiego, trudno jest jeszcze określić, o ile zmienią się stawki czynszów.

— Wszystko jest uzależnione od rozwoju gospodarczego. W tej chwili ceny spadły. Gdy poprawi się ogólna sytuacja gospodarcza, wzrośnie liczba inwestycji, a to wpłynie na wzrost cen — mówi Jerzy Wysocki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto, Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rośnie zainteresowanie nabywaniem nieruchomości