Czytasz dzięki

Rośnie znaczenie instalacji solarnych w USA

opublikowano: 14-03-2019, 14:18

W 2018 r. w Stanach Zjednoczonych uruchomione zostały instalacje fotowoltaiczne o mocy 10,6 GW. Przodowała w tym Kalifornia.

Najnowszy raport Wood Mackenzie Power & Renewables i Stowarzyszenia Przemysłu Energii Słonecznej (SEIA) wskazuje, że moc zainstalowanych urządzeń była o 2 proc. niższa niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

Energetyka słoneczna, fotowoltaika

fot. Bloomberg

Zdaniem twórców raportu przemysł solarny przeżywał w minionym roku poważne problemy, wynikające w dużej mierze z nałożenia taryf celnych na importowane (głownie z Chin) ogniw słoneczne i moduły

Przyszłość branży wygląda jednak obiecująco. 

Całkowita ilość energii słonecznej zainstalowanej w Ameryce jest na dobrej drodze by wzrosnąć ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat, potwierdzając znacznie energii słonecznej i jej siłę ekonomiczną – powiedziała Abigail Ross Hopper, szefowa SEIA.

Stowarzyszenie prognozuje, że całkowita zainstalowana moc fotowoltaiczna powinna wzrosnąć w tym roku o 14 procent, a rocznie instalacje osiągną 15,8 GW mocy w 2021 r.

Kalifornia ponownie stanęła na czele rankingu, instalując w 2018 r. ponad 3,3 GW mocy. Kolejne miejsca zajęły Teksas (996 MW) i Karolina Północna (907 MW).

Szacunki wskazują, że obecnie USA w segmencie energii słonecznej dysponują ponad 64 GW mocy zainstalowanej, co wystarcza do zasilania ponad 12 mln domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane