Rośnie zysk grupy Orlenu

Paweł Janas
17-08-2001, 00:00

Rośnie zysk grupy Orlenu

Wygląda na to, że po nie najlepszych wynikach za I kwartał grupa PKN Orlen wraca do dobrej formy. Jej zysk netto za II kwartał był o niemal 60 proc. większy niż rok wcześniej. Analitycy przewidują, że gdy tylko poprawi się sytuacja na GPW, Orlen będzie jednym z liderów wzrostu.

W II kwartale 2001 r. grupa kapitałowa PKN Orlen osiągnęła przychody wysokości 6,47 mld zł. Zysk netto ukształtował się na poziomie 214,4 mln zł i był wyższy o 58,4 proc. od osiągniętego w analogicznym okresie 2000 roku. Według przedstawicieli grupy, poprawa wyników została osiągnięta m. in. na skutek wzrostu sprzedaży paliw silnikowych w drugim kwartale w stosunku do pierwszego, wzrostu notowań paliw silnikowych i wyższych marż rafineryjnych na benzynach.

— Dotychczasowe wyniki za 2000 r. i połowę 2001 r. są podstawą do pomyślnej prognozy na kolejne miesiące, a założony program redukcji kosztów zostanie zrealizowany prawdopodobnie z nadwyżką. Warto podkreślić, że te wszystkie rezultaty osiągamy w sytuacji głębokiej dekoniunktury w gospodarce — mówi Andrzej Modrzejewski, prezes Orlena.

— Dobre wyniki spółki nie są dla inwestorów zaskoczeniem. Okazało się, że straty w I kwartale były zjawiskiem przejściowym. Optymizmem napawa również fakt, że na ofertę Nafty Polskiej bardzo szybko napłynęła odpowiedź ze strony koncernów OMV i MOL. Tym samym możemy być pewni, że niski kurs akcji Orlenu wynika jedynie z ogólnego braku zainteresowania inwestorów polską giełdą, a nie złą kondycją PKN. Sądzę, że jeśli tylko poprawi się koniunktura na giełdzie, PKN Orlen będzie jedną z pierwszych firm, którą czekają wzrosty notowań — twierdzi Monika Cebula, analityk Domu Maklerskiego Banku Handlowego.

Na koniec II kwartału 2001 r. grupę kapitałową tworzyło 139 spółek, z tego 109 zależnych i 30 stowarzyszonych. Konsolidacją zostały objęte 72 spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie zysk grupy Orlenu