Rosnieft dokupił pozostałości Jukosu

10-05-2007, 11:39

Spółka zależna od kontrolowanej przez państwo rosyjskiej kompanii Rosnieft zakupiła w czwartek na aukcji resztę aktywów zbankrutowanego koncernu Jukos za 165,5 mld rubli (6,42 mld dolarów).

Zakup ten dopełnia serię poprzednich nabytków, które sprawiają, że Rosnieft przekształcił się w dominującego gracza na rosyjskim rynku naftowym. Drugim uczestnikiem aukcji była mało znana firma OOO Versar.

Nabywca, spółka zależna Rosnieftu o nazwie Nieft-Aktiv, zakupiła jukosową jednostkę produkcyjną Samaranieftgaz o zdolności produkcyjnej ok. 200 tys. baryłek ropy naftowej dziennie i trzy rafinerie.

W poprzednich akcjach Rosnieft kupił inne jednostki Jukosu. Zakupy, jakich dokonał w ubiegłym tygodniu, pozwoliły mu wyprzedzić najpoważniejszego rywala - firmę Łukoil - i zająć pierwsze miejsce w Rosji pod względem produkcji ropy.

Jukos, niegdyś największy rosyjski producent ropy i uważany za jeden z czołowych koncernów Rosji, zbankrutował, gdy fiskus zarzucił mu ogromne zaległości podatkowe, szacowane są przez syndyka na ponad 23 mld USD.

O defraudacje i oszustwa podatkowe oskarżono kierownictwo koncernu, w tym założyciela i szefa spółki Michaiła Chodorkowskiego. Zostali skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności w kolonii karnej.

WST, AP, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosnieft dokupił pozostałości Jukosu