Rosnieft z Exxonem znaleźli ropę w Arktyce

opublikowano: 28-09-2014, 18:36

Rosyjski gigant energetyczny Rosnieft poinformował, że wspólnie z amerykańskim partnerem, koncernem Exxon Mobil odkrył ropę w ramach kontrowersyjnego projektu w strefie arktycznej, donosi serwis BBC.

Wiercenie zakończono w rekordowo szybkim czasie, ale otwartą kwestią pozostaje to, jak szybko będzie można rozwinąć produkcję, szczególnie, że Exxon zapowiedział, że "zamrozi" tego typu projekty  po nałożeniu sankcji na Rosję

„Rosnieft z sukcesem zakończył wiercenia na odwiercie Universitetskaya-1 w Arktyce – napisał rosyjski gigant w komunikacie.  Według Igora Sieczina, szefa Rosnieftu, który sam stał się celem sankcji, że odwiert pozwala uzyskać dostęp do około 100 mln ton ropy i 338 mld m3 gazu.

Wiercenia w tej części świata spotykają się z ogromną falą protestów ekologów, którzy sprzeciwiają się jakiejkolwiek ingerencji w środowisko naturalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane