Rostowski liczy na dalsze obniżki stóp procentowych

PAP
opublikowano: 10-01-2013, 09:12

Minister finansów Jacek Rostowski liczy na dalsze obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

"Cieszę się z wczorajszej decyzji RPP. Liczę na dalsze obniżki stóp w kolejnych miesiącach. Zakończenie rundy obniżek stóp przez RPP na tym etapie byłoby poważnym błędem i miałoby negatywny wpływ m.in. na wzrost bezrobocia" - poinformował Rostowski cytowany w komunikacie resortu.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka powiedział, że dalsza obniżka stóp procentowych jest możliwa, ale nie jest bezwarunkowa czy pewna. Ocenił, że RPP zbliża się do końca pewnego etapu w łagodzeniu swojej polityki, ale kolejna obniżka stóp w lutym nie jest wykluczona.

"Ostatnie zdanie komunikatu (RPP opublikowanego po posiedzeniu - PAP) należy rozumieć w sposób następujący: pewna runda obniżek stóp procentowych dobiega końca. Nie można po prostu prowadzić pewnej polityki w nieskończoność" - powiedział Belka.

Jacek Rostowski; fot. Marek Wiśniewski
Jacek Rostowski; fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane