Rosyjscy hakerzy podszywali się pod Irańczyków

opublikowano: 21-10-2019, 13:27

Rosyjscy hakerzy wiązani ze służbami ukrywali swoje ataki na instytucje w Wielkiej Brytanii i innych krajach podszywając się pod włamywaczy komputerowych z Iranu, informuje The Telegraph.

Rosyjscy hakerzy z grupy Turla, których wiąże się z rosyjska Federalną Służbą Bezpieczeństwa, włamali się na irańskie serwery aby zakamuflować ataki przeprowadzone w ponad 35 krajach w okresie ostatnich 18 miesięcy, twierdzi gazeta powołując się na ustalenia brytyjskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego (NCSC) oraz amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Cele ataków nie zostały ujawnione, ale NCSC podało, że wcześniej rosyjscy hakerzy włamywali się do „organizacji rządowych, wojskowych, technologicznych, energetycznych i komercyjnych”. Większość kampanii hakerskich zostało przeprowadzone na Bliskim Wschodzie. NCSC poinformowało  brytyjski biznes, że rosyjscy hakerzy ukradli dane logowania zdobyte wcześniej nielegalnie przez Irańczyków i wykorzystywali je do własnych celów.

- Chcemy wysłać jasny przekaz, że nawet wtedy kiedy działający w przestrzeni cyfrowej chcą ukryć swoją tożsamość, mamy możliwość ich identyfikacji – poinformował Paul Chichester, dyrektor NCSC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, the Telegraph

Polecane