Rosyjska gospodarka zaskakuje formą

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-02-2021, 21:34

Najnowsze dane sugerują, ze rosyjska gospodarka szybko odbudowuje się po zeszłorocznych załamaniu. W jej ożywieniu pomaga wzrost notowań ropy, najważniejszego produktu eksportowego, donosi Reuters.

Andrey Rudakov

Zaprezentowane przez Federalne Biuro Statystyczne wskaźniki są nadspodziewanie optymistyczne. Stopa bezrobocia spadła w styczniu do 5,8 proc. z 5,9 proc. w grudniu zaskakując ekonomistów, którzy spodziewali się jego wzrostu do 6,0 proc.

Pozytywną niespodziankę zrobiła też sprzedaż detaliczna, która jest głównym motorem wzrostu gospodarczego Rosji. Co prawda ten barometr popytu konsumenckiego spadł w styczniu, ale jedynie o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak w tym przypadku specjaliści prognozowali zniżkę sięgającą 3 proc.

Z kolei w grudniu realna płaca, z uwzględnieniem inflacji zwiększyła się o 4,6 proc. względem grudnia 2019 r. przy projekcji zakładającej spadek o 1.5 proc.

To bardzo optymistyczne sygnały dające nadzieję, na odrobienie przez gospodarkę strat poniesionych w 2020 r. na które wpłynęła zarówno pandemia, jak i drastyczny spadek notowań ropy.

Szacuje się, że w zeszłym roku rosyjska gospodarka skurczyła się o 3,1 proc., notując najgorszy wynik od 2011 r. Tymczasem prognoza Banku Rosji zakłada, że w 2021 r. PKB wzrośnie w przedziale od 3 do 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane