Rosyjski Fundusz Dobrobytu bez dolara amerykańskiego

opublikowano: 04-06-2021, 12:48

Rosja zapowiedziała, że wycofa aktywa dolarowe ze swojego Narodowego Funduszu Dobrobytu zasilanego pieniędzmi ze sprzedaży ropy, aby uniknąć ryzyka związanego z amerykańskimi sankcjami.

Fundusz zastąpi dolary euro, juanem i złotem, zapowiedział minister finansów Anton Siłuanow. Analitycy uważają, że decyzja nie będzie miała większego wpływu na rynek walutowy. Transfer zostanie przeprowadzony w ramach znaczących rezerw banku centralnego.

- Bank centralny dokona tej zmiany bez przeprowadzenia operacji rynkowych – uważa Zofia Donets, ekonomistka Renaissance Capital w Moskwie.

Rosja może przeprowadzić zmiany w ciągu miesiąca, ale ostateczną decyzję o ich terminie podejmie bank centralny. Bloomberg dowiedział się nieoficjalnie, że Bank Rosji nie zamierza wznawiać zakupów złota z tego powodu.

Elina Ribakova, zastępca głównego ekonomisty Międzynarodowego Instytutu Finansów w Waszyngtonie uważa, że działania Rosji są głównie symboliczne.

Anton Siłuanow, fot. Bloomberg
Anton Siłuanow, fot. Bloomberg

- Decyzja jest logiczna w kontekście trwałego napięcia w relacjach z USA – powiedział Oleg Wjugin, były członek władz Banku Rosji.

Obecnie 35 proc. płynnych aktywów Funduszu, wartości 41,5 mld USD, trzymane jest w amerykańskiej walucie. Taka sama ilość trzymana jest w euro, a reszta to juany, jeny, funt i złoto. Po zmianie 40 proc. ma być w euro, 30 proc. w juanie, 20 proc. w złocie i po 5 proc. w jenie i funcie, ujawnił minister finansów Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane