Rosyjski gigant zwalnia

opublikowano: 29-07-2009, 13:07

Zwolnienie jednej czwartej pracowników planuje największy rosyjski producent samochodów osobowych Awtowaz, wytwarzający m.in. łady. Jak podało we wtorek radio Echo Moskwy, o planach tych powiadomił wiceprezes przedsiębiorstwa Igor Komarow.

Redukcja może objąć prawie 28 tys. ludzi. W AwtoWazie pracuje ich łącznie 110 tys. O zwolnieniach wie już związek zawodowy pracowników. Jego lider Piotr Zołotariow powiedział, że robotnicy na razie nie będą ogłaszać strajku.

W zeszłym tygodniu AwtoWaz ogłosił, że w sierpniu wstrzyma na miesiąc, po razu drugi w tym roku, produkcję w fabryce w mieście Togliatti w obwodzie samarskim. W tym okresie pracownicy dostaną dwie trzecie pensji.

Gubernator obwodu Władimir Artiakow powiedział, że obawia się, że ten krok wywoła napięcia społeczne. "Uważam, że obecna sytuacja jest skrajnie niezadowalająca" - ocenił.

W zeszłym roku AwtoWaz sprzedał najwięcej w Rosji samochodów osobowych - 622 tys. aut. W pierwszym półroczu tego roku AwtoWaz wyprodukował 139 500 samochodów, o połowę mniej niż w tym samym okresie w 2008 roku. Produkcję w tym roku wstrzymał już w styczniu. Partnerem strategicznym AwtoWaz jest francuski Renault.

Przed wybuchem kryzysu rosyjski rynek samochodowy był jednym z najbardziej dochodowych w Europie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu