Rosyjskie dostawy gazu spadły o 29 proc.

Dostawy rosyjskiego surowca na rynki europejskie mocno spadły, do czego przyczyniło się oczekiwane obniżenie cen surowca.

Dostawy gazu do Europy z wyłączeniem byłych republik ZSRR są w obecnym sezonie grzewczym aż o 29 proc. niższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku, poinformował Gazprom. To skutek łagodnej zimy i wykorzystywania przez odbiorców rezerw surowca, komentuje agencja Bloomberg. Kraje należące do Unii Europejskiej wycofały z rezerw o 44 proc. więcej surowca niż rok temu. To dlatego, że ceny rosyjskiego gazu powiązane są z cenami ropy naftowej z uwzględnieniem 6- lub 9-miesięcznego opóźnienia. Taki sposób ich obliczania oznacza, że przecena ropy dopiero po jakimś czasie przełoży się na niższe ceny gazu.

- Odbiorcom opłaca się odbierać z opóźnieniem gaz rosyjski i każdy inny, którego ceny obliczane są na podstawie cen ropy z poprzednich miesięcy. To zachowanie może się zmienić dopiero kiedy zobaczymy odbicie notowań ropy od dna – oceniał w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Zach Allen, prezes firmy doradczej Pan Eurasian Enterprises.

Od początku października z rezerw wycofano 29 mld metrów sześciennych surowca, w porównaniu z 20 mld metrów sześciennych w tym samym okresie ubiegłego roku. Mimo to zapasy są wciąż najwyższe od co najmniej 2009 r., wynika z danych ośrodka GIE. Przyczynił się do tego fakt, że obecna zima jest w Europie najłagodniejsza odkąd rozpoczęto pomiary. Zdaniem Mikhaila Korchemkina, założyciela amerykańskiej firmy doradczej EEGA, ceny rosyjskiego gazu spadną w drugim kwartale o 19 proc. w porównaniu z obecnymi poziomami.

- Klienci wolą korzystać z gazu wycofywanego z rezerw, oczekując że będą mogli uzupełnić rezerwy latem po znacznie niższych cenach – powiedział agencji Bloomberg Siergiej Kuprijanow, rzecznik Gazpromu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosyjskie dostawy gazu spadły o 29 proc.