ROSZADY W OFE NABIERAJĄ TEMPA

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 17-07-2000, 00:00

ROSZADY W OFE NABIERAJĄ TEMPA

W sierpniu i we wrześniu powinny wyjaśnić się losy kilku funduszy emerytalnych

NA POCZĄTEK: Obecna sytuacja PTE Dom, kierowanego przez Marka Jandzińskiego, jest zbliżona do sytuacji PTE BIG Banku Gdańskiego — jeden z dwóch akcjonariuszy przejmuje udziały partnera. Zarówno w przypadku PTE Dom, jak i PTE BIG BG to dopiero początek zmian. fot. Małgorzata Pstrągowska

Zmiany właścicielskie wśród OFE nabierają konkretnych kształtów. Wszystko wskazuje na to, że PTE Dom stanie się w 100 proc. własnością TUiR Warta. PTE Epoka do września chce znaleźć inwestora. W sierpniu zaś powinny zapaść decyzje dotyczące tego, z kim połączy się Arka-Invesco. Formalnie zostanie też zakończone przejęcie Pioneer Group przez UniCredito Italiano.

TUiR Warta, 50-proc. akcjonariusz PTE Dom, podpisała umowę warunkową z Citibankiem o przejęciu akcji należących do amerykańskiego banku. Citi jest od kilku tygodni właścicielem Banku Handlowego, a tym samym drugiego funduszu emerytalnego — Bankowego, zarządzanego przez PKO/Handlowy PTE. Amerykański potentat chciał połączenia obu OFE, jednak nieprzychylne temu są UNFE oraz PKO BP, drugi akcjonariusz PKO/Handlowy PTE, które chce odkupić walory funduszu od Amerykanów. Wiadomo nieoficjalnie, że Citi złożył ofertę fuzji dwóch funduszy. Nieoczekiwanie jednak postanowił, że odda akcje PTE Dom Warcie z opcją podzielenia się dochodami w przypadku sprzedania Domu. Warta pewnie nie będzie nikogo tak naprawdę szukać, wkrótce bowiem przejmie ją inwestor strategiczny (prawdopodobnie zostanie nim francuska AXA), który automatycznie stanie się właścicielem Domu. Na razie decyzja Citi czeka na akceptację UNFE.

Sierpień zmian

W sierpniu prawdopodobnie rozstrzygnie się sprawa konsolidacji kilku innych OFE. Na początku sierpnia powinno się wyjaśnić, z kim połączy się OFE Arka-Invesco. Rozmowy są prowadzone z kilkoma podmiotami, m.in. od kilku miesięcy z Winterthurem oraz wstępnie z Pocztylionem.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Również pod koniec sierpnia zostanie zakończona transakcja przejęcia Pioneer Group przez UniCredito Italiano. Włoski bank kupił większość spółek należących do bostońskiej firmy, jednak bez Pioneer PTE. Nabywcą funduszu Pioneer został prawdopodobnie Allianz, który najwięcej zaoferował za tę spółkę. Na korzyść Allianza przemawia ponadto powiązanie kapitałowe z UniCredito. Na przełomie sierpnia i września będzie wiadomo oficjalnie, kto przejął biznes emerytalny w Polsce.

Na wrzesień zmiany w PTE Epoka zapowiada również Wiesław Deryło, prezes towarzystwa. Do tego czasu zarząd ma przedstawić plan konsolidacji lub znaleźć inwestora.

— Chodziłoby ewentualnie o inwestora strategicznego, najprawdopodobniej zagranicznego, i prowadzącego działalność ubezpieczeniową. Nie ma problemu z kontrahentami — powiedział w wywiadzie dla Reutersa Wiesław Deryło.

Nowy gracz

Przedstawiciele Norwich Union poinformowali natomiast oficjalnie, że zapadła decyzja o sprzedaży spółek należących do NU w Polsce. To efekt fuzji NU z CGU w Wielkiej Brytanii i notowania już połączonych firm (CGNU) na londyńskiej giełdzie. PTE ma sześć miesięcy (do listopada) na dostosowanie akcjonariatu do wymogów prawa. Mówiło się już o wielu spółkach, które były zainteresowane przejęciem portfela NU, m.in. o Winterthurze czy PTE Arka-Invesco. Obie firmy wycofały się jednak. Ostatnie doniesienia rynkowe mówią o zainteresowaniu firmy, która nie tworzy PTE w Polsce.

— Chcemy inwestora o silnej pozycji finansowej i mocnej marce, którego ambicją będzie szybki rozwój na polskim rynku — mówi Andrzej Jacaszek, prezes PTE NU.

W środowisku funduszy nie słychać jednak o firmach polskich ani zagranicznych, które byłyby zainteresowane przejęciem Norwich Union czy Epoki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane