Roubini: globalna gospodarka w optymalnym momencie

opublikowano: 16-10-2017, 10:49
aktualizacja: 16-10-2017, 10:50

Globalna gospodarka jest w optymalnym momencie biorąc pod uwagę wzrost gospodarczy i niską inflację, twierdzi amerykański ekonomista Nouriel Roubini, znany w przeszłości z racji katastroficznych prognoz jako „Mr Doom”.

Podczas dorocznej konferencji w Institute of International Finance w Waszyngtonie Roubini podkreślił, że obecne warunki są korzystne dla gospodarek wschodzących. Stopy procentowe są wciąż niskie w związku z kontynuowana akomodatywną polityką gospodarczą i nadmiernymi globalnymi oszczędnościami i niskimi inwestycjami. Szef Roubini Global Economics zauważa jednak także kilka zagrożeń obecnej sytuacji. W przypadku USA to rosnące niebezpieczeństwo protekcjonizmu.

Nouriel Roubini, fot. Bloomberg
Nouriel Roubini, fot. Bloomberg
None
None

- Jest rosnące ryzyko, że NAFTA jest na kursie kolizyjnym – stwierdził.

Roubini uważa, że wycofanie się USA z traktatu o wolnym handlu w Ameryce Północnej byłoby „wielkim błędem”, bo umocniłoby populistów na południe od granicy USA.

Za największe zagrożenie w 2018 roku Roubini uważa „administrację Trumpa”. W jego ocenie, niebezpieczeństwo tzw. twardego lądowania gospodarki Chin zmalało, choć wciąż nie znikło. Roubini obawia się także wzrostu inflacji.

- To nie jest mój podstawowy scenariusz, ale kiedy jesteśmy bliscy pełnemu zatrudnieniu i wynagrodzenia rosną, wówczas Fed może być pod krzywą i zostać zmuszony do agresywniejszych podwyżek stóp – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane