Rozdzielone bliźniaczki odnalazły się po 78 latach

AD, BBC
opublikowano: 02-05-2014, 22:24

W Księdze Rekordów Guinessa znalazł się 1 maja ciekawy rekord: ponowne połączenie bliźniąt po najdłuższym jak dotąd okresie rozłąki. O swoim istnieniu dowiedziały się a następnie spotkały dwujajowe bliźniaczki urodzone i rozdzielone w Anglii w 1936 r.

Tę fascynującą historię opowiada teraz serwis BBC. Rodzeństwo mieszkało przez całe życie po dwóch stronach oceanu bez jakiegokolwiek kontaktu: 78-letnia Ann żyła w Wielkiej Brytanii, zaś jej siostra Elizabeth w USA. Pierwsza z nich nie wiedziała nawet o istnieniu rodzeństwa, druga - miała tę świadomość, ale po nieudanych próbach odnalezienia siostry w młodości zawiesiła poszukiwania.

Wyświetl galerię [1/2]

Kadr z filmu o ponownym połączeniu bliźniaczek - ich młodzieńcze fotografie (FOT. BBC)

Siostry urodziły się z pozamałżeńskiego romansu brytyjskiej pomocy kuchennej i żołnierza brytyjskiej armii, stacjonującej w miasteczku Aldershot. Ich mama, Alice Lamb od razu w szpitalu zgodziła się na rozłączenie bliźniąt i przekazanie jednej z córek, Ann, do adopcji. Ich ojciec nigdy dzieci nie widział.

Ann Lamb o fakcie adopcji dowiedziała się jako nastolatka, ale jej adopcyjna mama nie wyjawiła, że miała siostrę bliźniaczkę. Odkryła to dopiero wiele lat później córka podeszłej już w latach Ann, gdy na prezent urodzinowy zaczęła układać dla mamy drzewo genealogiczne. Wtedy okazało się, że nie tylko ma siostrę, ale również że jest jedną z bliźniąt.

Natychmiast napisały list to amerykańskiej siostry Ann Hunt. Elizabeth opowiada, że ta wiadomość "wgniotła ją w fotel" i natychmiast oddzwoniła do zagubionej bliźniaczki. Do ich spotkania doszło jednak dopiero 1 maja 2014, czyli w rok od ich pierwszego telefonu. Siostry połączyły się w Fullerton niedaleko Los Angeles, a prócz rodzin towarzyszyła im również psycholog dr Nancy Segal, od 20 lat badająca relacje u bliźniąt. Spotkanie takie jak to sióstr Lamb znacząco pomoże w  badaniach nad wpływem genów na zachowanie ludzi.

- Chcemy uzyskać kompleksowy obraz ich życia, ich zdolności, ich zainteresowań i zebrać to wszystko razem jako ważne studium przypadku, bo Ann i Elizabeth to najdłużej rozdzielona jak dotąd para bliźniąt na świecie - mówi dr Segal. 

Wnioski z dotychczasowych badań dr Segal opisała w książce "Razem urodzone, osobno chowane". Pokazuje w nich, że u bliźniąt rozdzielonych, żyjących przez długi okres nie tylko w różnych rodzinach ale też i kulturach, występuje zespół licznych bardzo podobnych zachowań i postaw, od przyzwyczajeń po poglądy polityczne. Jedna z opisywanych przez nią par rozdzielonych sióstr nosiła na przykład dokładnie tę samą liczbę pierścionków na palcach.

U sióstr Lamb podobieństwem było imię męża. Obie wybrały Jim'ów. Dziś łączy je ponadto wdowieństwo, posiadanie wnucząt oraz religijność.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy